25 kwietnia 2015

Gniezno: dziś rozpoczynają się dwudniowe uroczystości świętowojciechowe

W Gnieźnie rozpoczyna się dziś dwudniowy odpust ku czci św. Wojciecha – głównego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna. W uroczystościach weźmie udział ponad czterdziestu kardynałów, arcybiskupów i biskupów z Polski i zagranicy. Niedzielnej Mszy stanowiącej centralny punkt obchodów przewodniczyć będzie Prymas Węgier kard. Péter Erdö.

 

W Gnieźnie gościć będą także: Prymas Czech kard. Dominik Duka oraz arcybiskupi, biskupi i duchowni zza wschodniej i zachodniej granicy m.in.: abp Sigitas Tamkevičius metropolita koweński (Litwa), metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, pochodzący z archidiecezji gnieźnieńskiej abp Tomasz Peta z Astany w Kazachstanie oraz bp Gerhard Feige z diecezji magdeburskiej (Niemcy).

Wesprzyj nas już teraz!

 

Udział w uroczystościach zapowiedziało także kilkudziesięciu polskich hierarchów m.in.: kard Henryk Gulbinowicz, emerytowany metropolita wrocławski, kard. Kazimierz Nycz z Warszawy, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądeckiego oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp. Celestino Migliore, który tradycyjnie wręczy krzyże misyjne misjonarzom. W tym roku otrzyma je 33 duchownych i świeckich misjonarzy i misjonarek, którzy pojadą ewangelizować m.in. na Kubę, Jamajkę, do Tanzanii, Botswany i Kamerunu. Dziś po południu ci, którzy zdążą dotrzeć do Gniezna, będą się modlić wraz z młodzieżą pielgrzymującą do roku do grobu i relikwii św. Wojciecha.

 

Uroczystości rozpoczną się wieczorem I Nieszporami ku czci św. Wojciecha sprawowanymi w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca i z homilią biskupa opolskiego Andrzeja Czai. W czasie nabożeństwa Prymas Polski poświęci płaszcze nowym członkom Towarzystwa św. Wojciecha, które świętuje w tym roku ćwierćwiecze istnienia, a którego głównym celem jest krzewienie kultu patrona.

 

Po zakończeniu nieszporów, około godziny 20.30, z katedry gnieźnieńskiej wyruszy procesja z relikwiami biskupa-męczennika, która przejdzie na Wzgórze Zbarskie do kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie słowo do zgromadzonych wygłoszą hierarchowie z zagranicy. Przed laty wieloletnim zwyczajem przemawiał tak arcybiskup krakowski Karol Wojtyła.

 

W niedzielę rano, o godzinie 9.15 sprzed kościoła św. Michała Archanioła wyruszy druga procesja, w której relikwie patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej przeniesione zostaną na Plac św. Wojciecha u podnóża katedry. O godz. 10.00 rozpocznie się Msza św. odpustowa pod przewodnictwem i z homilią Prymasa Węgier kard. Pétera Erdö. Msza św. będzie sprawowana po łacinie.

 

Uroczystości świętowojciechowe zakończą się w niedzielne popołudnie, o godzinie 16.00, II Nieszporami sprawowanymi w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego i z homilią biskupa pomocniczego kaliskiego Łukasza Buzuna. Po Nieszporach, zgodnie z tradycją, Prymas Polski abp Wojciech Polak udzieli błogosławieństwa dzieciom. Tradycję tę kultywował rokrocznie już kard. Stefan Wyszyński, któremu pomagał arcybiskup krakowski Karol Wojtyła.

 

Uroczystości będą również sposobnością do przypomnienia i uczczenia przypadającej w tym roku 990. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. Po nim w Gnieźnie koronowało się jeszcze czterech władców: Mieszko II (również w 1025 roku), Bolesław Śmiały (1076), Przemysł II (1296) i Wacław II (1300). Gniezno jest najstarszym i największym w Polsce ośrodkiem kultu św. Wojciecha. Od przeszło tysiąca lat znajdują się tu relikwie biskupa-męczennika zamordowanego w czasie misji ewangelizacyjnej podjętej wśród pogańskiego plemienia Prusów. Jego ciało wykupił i do gnieźnieńskiego grodu sprowadził Bolesław Chrobry. Jak podaje „Passio sancti Adalberti” i hagiografia, władca zapłacił za nie tyle złota, ile ważyło. Następnie złożył w kościele na Wzgórzu Lecha, w ołtarzu, którego antependium i oba boki wyłożone były złotymi płytami.

 

W marcu 1000 roku do grobu św. Wojciecha pielgrzymował jego wychowanek i przyjaciel młody cesarz Otton III. Ponoć ostatnie kilkanaście kilometrów szedł boso. Wówczas odbył się sławny Zjazd Gnieźnieński, podczas którego ogłoszono papieską decyzję o erygowaniu pierwszej polskiej archidiecezji i metropolii ze stolicą w Gnieźnie z pierwszym arcybiskupem Radzymem Gaudentym, bratem przyrodnim i wiernym towarzyszem Wojciecha.

 

KAI

mat

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 251 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram