W Stambule, w dawnej bizantyjskiej świątyni Hagia Sophia (obecnie jest to oficjalnie muzeum) w czasie obchodzonej w ubiegłym tygodniu prawosławnej Wielkanocy czytano… Koran. Ostatni raz księgę tę czytano tam 85 lat temu!
Sury z Koranu recytowane były przez imama z meczetu Ahmeta Hamdi Akseki znajdującego się po azjatyckiej stronie Bosforu.
Wesprzyj nas już teraz!
W czasie prawosławnej Wielkanocy , Hagia Sophia odwiedzana była licznie przez muzułmanów. Po przeczytaniu sur, w byłej chrześcijańskiej świątyni otwarto wystawę prac malarsko-kaligraficznych „Miłość proroka”. W ceremonii otwarcia wziął udział przewodniczący Agenci ds. Religii Turcji, Mehmet Gormez.
Świątynię Hagia Sophia zbudował w VI wieku cesarz Justynian I Wielki. W roku 1453, po zdobyciu Konstantynopola przez Turków Osmańskich, bizantyjska świątynia została zamieniony w meczet – dobudowano do niej cztery potężne minarety. Od roku 1935, gdy w Turcji władzę sprawował zwolennik świeckiego państwa Kemal Ataturk, świątynia zmieniła swój status i do dziś stanowi oficjalnie muzeum – jedną z największych atrakcji w metropolii nad Bosforem.
Od roku 2002, gdy w Turcji do władzy doszła pro islamska Partia Sprawiedliwości i Rozwoju Recepa Tayyipa Erdogana, czynione są systematyczne działania mające na celu ponowne przeistoczenie Hagia Sophia w czynny meczet.
Obecnie w Turcji jest już ponad 85 tysięcy meczetów, z czego 10 tysięcy zbudowano po roku 2002.
Źródło: www.sedmitza.ru
ChS