W najbliższa niedzielę, 1 lutego, w parafii św. Józefa w Olsztynie zostanie odprawiona Msza św., w 70. rocznicę męczeńskiej śmierci Sługi Bożego ks. Bernarda Klementa, pierwszego proboszcza parafii, zamordowanego przez sowieckich żołnierzy. Z tej okazji we wszystkich olsztyńskich parafiach czytany jest dziś komunikat metropolity warmińskiego, w którym hierarcha zaprasza mieszkańców do wspólnej modlitwy o rychłą beatyfikację 39 kapłanów, męczenników II wojny światowej, absolwentów warmińskiego seminarium.
Abp Ziemba przypomina, że w tym roku wypada 450-lecie ustanowienia Warmińskiego Seminarium Duchownego. Zostało ono powołane 21 sierpnia 1565 roku przez Sługę Bożego kardynała Stanisława Hozjusza, wybitnego biskupa warmińskiego, który zapisał się w historii Kościoła jako jeden z wielkich architektów Soboru Trydenckiego. Na siedzibę uczelni wybrano Braniewo, gdzie wcześniej kard. Hozjusz sprowadził jezuitów z misją założenia kolegium dla kształcenia kandydatów do kapłaństwa, jak i młodzieży świeckiej. Należy zauważyć, że warmińskie seminarium jest najstarsze w Polsce – podkreśla metropolita warmiński.
Wesprzyj nas już teraz!
Hierarcha dodaje, że pośród wielkich postaci prezbiterium warmińskiego i absolwentów „Hosianum” znajduje się, między innymi, Sługa Boży ks. Bernard Klement, urodzony w Butrynach, pierwszy proboszcz parafii pw. św. Józefa w Olsztynie, który został zamordowany na plebanii przez żołnierzy radzieckich w końcu stycznia 1945 roku.
Komunikat kończy zaproszenie, skierowane do kapłanów i wiernych z Olsztyna i okolic, a szczególnie z tych parafii, z których pochodzą warmińscy męczennicy drugiej wojny światowej – ofiary hitleryzmu i komunizmu, do wzięcia udziału we wspomnianych uroczystościach dnia 1 lutego 2015 roku (niedziela) o godz. 18.00 w kościele pw. św. Józefa w Olsztynie.
Ksiądz Bernhard Klement urodził się 17 października 1888 r. w Butrynach. Po ukończeniu Seminarium Duchownego w Braniewie, w lutym 1915 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Pracował jako kapelan wojsk niemieckich na froncie wschodnim I wojny światowej. Od 1920 r. został oddelegowany do dokończenia budowy świątyni i wzniesienia plebanii powstającej parafii św. Józefa w Olsztynie. W roku 1932 został jej pierwszym proboszczem. Według świadków kapłan został zastrzelony w prezbiterium kościoła w styczniu 1945 roku przez żołnierzy sowieckich.
KAI
KRaj