22 stycznia 2015

Bp Marek Mendyk: jestem pod wrażeniem rodziców organizujących edukację domową

(fot.Stanislao at pl.wikipedia [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons)

Kwestia edukacji domowej, przygotowanie do Tygodnia Wychowania, przygotowanie do bierzmowania – to tematy, omawiane na spotkaniu ostatniego w pięcioletniej kadencji posiedzenia Komisji Wychowania Katolickiego, któremu przewodniczył bp Marek Mendyk. O obradach mówili KAI przewodniczący Komisji Wychowania bp Marek Mendyk i konsultor Komisji oraz kierownik Biura Programowania Katechezy przy Konferencji Episkopatu. ks. prof. Piotr Tomasik.


Bp Mendyk poinformował KAI, że edukacja domowa obejmuje dziś w Polsce 3,5 tys. dzieci i młodzieży. – Jestem pod wrażeniem osób, które zaangażowane są w ten rodzaj edukowania dzieci, daje to dużo radości i nadziei. My spojrzeliśmy na to od strony katechizacji, ale widzimy, że rodzice i inne osoby, organizujące edukację domową są mocno zaangażowani w życie Kościoła, to bardzo zaangażowani katolicy, choć są uczniowie spoza Kościoła, ale ma to uchronić dzieci przed niepożądaną indoktrynacją – wyjaśnił bp Mendyk.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Ponieważ jednym z przedmiotów, których się uczą jest również religia, edukacja domowa jest więc pewnym wyzwaniem dla Komisji. – Chcemy ujednolicić program, który obowiązywałby we wszystkich diecezjach. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby rodzice uczyli religii swoje dzieci, to dobre rozwiązanie, problem w tym, żeby dzieci, nauczane w domu były normalnie kwalifikowane tak, jak ich rówieśnicy, uczęszczający do szkół. Zwłaszcza, że ta edukacja nie trwa całe 12 lat, a kilka, później dziecko posyłane jest do szkoły – publicznej lub prywatnej – dodał ks. prof. Tomasik.

 

Uczestnicy spotkania omówili też plany obchodów V Tygodnia Wychowania i projektu listu Episkopatu Polski z tej okazji, który zostanie odczytany, tradycyjnie, w pierwsza niedzielę września.

 

Mówiono też o wskazaniach Komisji Wychowania nt. przygotowania instrukcji do sakramentu bierzmowania. – Ostatnia taka instrukcja została przygotowana w 1975 r., warto opracować nowy tekst również z okazji 25-lecia religii w szkole. Projekt dokumentu już powstał. – Chcemy zwrócić uwagę nie tylko na program, ale też na kontekst, jakim jest wspólnota parafialna. Najlepiej żeby młodzież ewangelizowała młodzież – powiedział bp Mendyk.

 

– Proponowane zmiany nie są rewolucyjne, wiek przystąpienia do sakramentu jest ten sam – mniej więcej w trzeciej klasie gimnazjum, choć w każdej diecezji można przesunąć tę granicę w jedną lub drugą stronę. Przygotowania mają odbywać się w parafii i po to żeby nie był to „sakrament pożegnania z Kościołem”, jak mówi się potocznie, żeby zatrzymać młodych ludzi, warto zaangażować starszych rówieśników – liderów rozmaitych ruchów. – W tym wieku większy wpływ mają rówieśnicy niż ksiądz – katecheta czy siostra zakonna – dodał ks. prof. Tomasik, konsultor Komisji Wychowania, kierownik Biura Programowania Katechezy przy Konferencji Episkopatu.

 

Źródło: KAI

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 955 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram