Helsińska Fundacja Praw Człowieka wyraziła głębokie zaniepokojenie zachowaniem Jerzego Owsiaka i ostro skrytykowała wyrzucenie dziennikarza TV Republika Michała Rachonia z konferencji prasowej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej Jerzemu Owsiakowi puściły nerwy. Usłyszawszy niewygodne pytanie z ust reportera Telewizji Republika, rozkazał ochronie usunąć go z sali. Telewizja musiała przerwać transmisję. Na konferencji prasowej Jerzy Owsiak przedstawiał plany niedzielnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Obecny na sali dziennikarz TV Republika, Michał Rachoń, zadał Owsiakowi pytanie o udostępnienie dokumentacji fundacji „Mrówka Cała”. Owsiak, mimo wyroku sądu, nie zrobił tego.
Wesprzyj nas już teraz!
Pytanie Rachonia nie odpowiadało jednak konferencyjnym planom Owsiaka. – Proszę tego pana stąd wziąć – zakomenderował ochroniarzom. Ci skwapliwie wykonali polecenie.
– Helsińska Fundacja Praw Człowieka jest zaniepokojona informacją o usunięciu z użyciem siły Michała Rachonia, dziennikarza Telewizji Republika, z konferencji prasowej zorganizowanej 8 stycznia 2015 r. przez „Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy” (WOŚP). Konferencja miała charakter otwarty i była poświęcona działalności publicznej oraz masowej imprezie, które w sposób uzasadniony budzą zainteresowanie mediów – czytamy w oświadczeniu HFPC.
Według Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka odpowiedzią na takie zachowanie dziennikarza nie powinno być jednak jego wyprowadzenie, zwłaszcza dokonane z użyciem siły. Przedstawiciele HFPC podkreślają, że zgodnie z art. 6 pkt 4 prawa prasowego nie wolno bowiem utrudniać prasie zbierania materiałów i tłumić dokonywanej przez nią krytyki.
– Dostęp do informacji przez media stanowi istotny element prawa do swobody wypowiedzi. Prawo to chronione jest na mocy art. 54 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 10 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, a jego przestrzeganie uznaje się za niezbędny warunek istnienia społeczeństwa demokratycznego. Prawo do swobodnego przekazywania informacji przez media dotyczy w szczególności zdarzeń wzbudzających uzasadnione zainteresowanie opinii publicznej, a takim jest niewątpliwie ogólnopolska akcja WOŚP i związane z nią okoliczności. Swoboda wypowiedzi zakłada ponadto pluralizm informacyjny oraz istnienie mediów prezentujących różne światopoglądy i stanowiska. Ograniczenie dostępu do konferencji prasowej WOŚP dziennikarzowi TV Republika należy uznać za akt groźny dla swobody wypowiedzi – napisali przedstwiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Źródło: niezalezna.pl
kra