2 stycznia 2015

W przyszłym roku papież Franciszek wyda encyklikę poświęconą ekologii i ma nadzieję, że uda mu się wpłynąć na uczestników spotkania klimatycznego ONZ w Paryżu. Według doniesień, zamierza także zorganizować szczyt głównych religii świata i będzie naciskał na przywódców duchowych, by uświadomili swoim wiernym, jak groźne są zmiany klimatyczne.

„Vatican Insider” zauważa, że rok 2014 był bardzo udany dla Franciszka. Odegrał on kluczową rolę w negocjacjach w sprawie nawiązania stosunków dyplomatycznych Stanów Zjednoczonych z komunistyczną Kubą. Równocześnie wprowadził duże zmiany personalne w Watykanie.

Wesprzyj nas już teraz!

W przyszłym roku papież chce aktywnie wesprzeć zwolenników „teorii” globalnego ocieplenia. Papież wyda encyklikę w sprawie zmian klimatycznych i zwoła szczyt głównych religii świata. Franciszka w tych działaniach będą wspierać – poza dyplomacją watykańską – pracownicy Papieskiej Akademii Nauk i Katolicka Agencja Rozwoju CAFOD.

Kanclerz Papieskiej Akademii Nauk, bp Marcelo Sorondo, zdradził, że życzeniem papieża jest, by pomóc mu bezpośrednio wpłynąć na spotkanie klimatyczne ONZ w Paryżu. W trakcie tego szczytu delegacje państwowe będą negocjować porozumienie w sprawie zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Bp Sorondo dodał, że papież zamierza zwołać spotkanie z liderami głównych religii, aby podjąć wspólne działania na rzecz „uświadomienia wszystkim ludziom stanu naszego klimatu i tragedii wykluczenia społecznego”. Po wizycie w marcu w filipińskim mieście Tacloban, zniszczonym w 2012 roku przez tajfun Haiyan, papież opublikuje nową encyklikę.

W ostatnich miesiącach, papież opowiedział się za pilnym wprowadzeniem na świecie nowego systemu finansowego i gospodarczego, by „uniknąć nierówności i ekologicznej dewastacji planety”. W październiku podczas spotkania z latynoamerykańskimi i azjatyckimi chłopami bezrolnymi oraz radykalnymi ruchami lewicowymi skrytykował gospodarkę koncentrującą się na pieniądzu i konsumpcji. Wyraził także sprzeciw wobec monopolizacji gruntów, polityki wylesiania itp. Ubolewał z powodu domniemanych zmian klimatycznych, które powodują kataklizmy. Franciszek był wyraźnie poirytowany zerwaniem ponad miesiąc temu rozmów klimatycznych w Limie. Naciskał, by bogate kraje podjęły natychmiast „odpowiednie działania”.

Bliski współpracownik papieża, Argentyńczyk bp Sorondo twierdzi, że obecnie ludzkość „stoi w obliczu rewolucyjnych zmian porównywalnych do tych z XIX wieku, z okresu industrializacji”. Dodaje, że środowisko naturalne uległo tak znacznemu przekształceniu, że „jeśli obecne tendencje się utrzymają, XXI wiek będzie świadkiem bezprecedensowych zmian klimatycznych i zniszczenia ekosystemu, z tragicznymi konsekwencjami dla ludzi”.

Wielu hierarchów uważa jednak, że papież bezpodstawnie angażuje się po stornie lobby promującego hipotezę dot. zmian klimatycznych. Kardynał George Pell, były arcybiskup Sydney, który odpowiada m.in. za budżet watykański, wprost twierdzi, że o globalnym ociepleniu nie może być mowy. Jego opinie potwierdza wielu uczonych.

Źródło: theguardian.com, AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram