Amerykanie porozumieli się z przedstawicielami Korei Południowej i Japonii w sprawie zacieśnienia współpracy wywiadowczej. Umowa, która ma być podpisana jeszcze w tym roku, jest wymierzona w komunistyczną Koreę Północną, pracującą nad miniaturyzacją ładunków jądrowych – poinformowały w miniony piątek władze Seulu.
„Trzy kraje uznały, że istnieje silna potrzeba wymiany informacji wywiadowczych na temat rosnących zagrożeń jądrowych i rakietowych ze strony Korei Północnej” – stwierdzili przedstawiciele ministerstwa obrony Korei Południowej w specjalnym oświadczeniu. Umowa ostatecznie została podpisana zdalnie przez zastępców ministrów obrony trzech sojuszników 29 grudnia 2014 r.
Wesprzyj nas już teraz!
Chińska Agencja Informacyjna Xinhua wyraziła nadzieję, że ze względu na kontrowersyjny charakter porozumienia nie dojdzie do jego realizacji. Zgodnie z umową, centralną rolę we współpracy odgrywać będą Amerykanie. Korea Południowa i Japonia będą wymieniały między sobą informacje wywiadowcze jedynie za pośrednictwem Waszyngtonu. Pakt ma być ukierunkowany na zbieranie wrażliwych danych na temat programu nuklearnego i rakietowego Korei Północnej.
Południowokoreańscy urzędnicy podejrzewają, że Phenian zrobił duży postęp w zakresie miniaturyzacji głowic jądrowych, które mogą być umieszczane w rakietach dalekiego zasięgu. Porozumienie o zacieśnieniu współpracy, zwłaszcza między Japończykami i Koreańczykami, budzi sprzeciw części organizacji społecznych z Korei Południowej. Domagają się one, by Japończycy niezwłocznie przeprosili za zbrodnie, których dopuścili się na Półwyspie Koreańskim w czasie swoich rządów kolonialnych w latach 1910 – 1945.
Kim Jong-min, rzecznik opozycyjnej Partii Sprawiedliwość, powiedział, że pakt jest nie do przyjęcia dla Korei Południowej. 22 grudnia 2014 r. ponad 40 południowokoreańskich organizacji obywatelskich zorganizowało wspólną konferencję prasową przed urzędem ministerstwa obrony, potępiając zaangażowanie Seulu w wymianę informacji wywiadowczych z Tokio. Zdaniem liderów tych grup, pakt doprowadzi do pogłębienia napięć regionalnych.
Obawiają się oni, że następstwem zacieśnienia współpracy może być włączenie Korei Południowej do amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Koreańskie ministerstwo obrony uspokaja, twierdząc, że będzie rozwijać własny system obrony przeciwrakietowej KAMD.
Źródło: bignewsnetwork.com, AS.