Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej obalił poprzedni wyrok z 2011 r., zakazujący eksperymentów z wykorzystaniem ludzkich komórek macierzystych. Teraz trybunał orzekł, że sędziowie mylili się, stwierdzając, iż jest ludzkim embrionem niezapłodniona komórka jajowa, której podział i dalszy rozwój można stymulować przez partonogenezę. Orzeczenie otwiera drogę do licznych doświadczeń, które w praktyce prowadzić będą do niszczenia życia ludzkiego.
Sędziowie orzekli, że można opatentować pewne procedury badawcze z użyciem ludzkich komórek jajowych, które powstały w procesie innym niż klonowanie. Komórki te będzie można niszczyć i w dowolny sposób konfigurować.
Wesprzyj nas już teraz!
Sąd wydał orzeczenie w sprawie wniesionej przez międzynarodową korporację International Corporation Stem Cell, mającą swoją siedzibę w Kalifornii. Prawo, które zabrania patentowania embrionów ludzkich nie ma zastosowania do partenogenetycznie aktywowanej komórki jajowej, ponieważ – wg sędziów – tak stymulowana komórka nie może rozwinąć się w człowieka.
Korporacji odmówiono opatentowania komórek w Wielkiej Brytanii. Tamtejszy Urząd Własności Intelektualnej orzekł, że także komórki jajowe pobudzane do podziału przez partonogenezę mogą rozwinąć się w organizm ludzki. Europejski Trybunał Sprawiedliwości nie zgodził się z tym stwierdzeniem. Orzekł, że „niezapłodniona komórka jajowa musi koniecznie mieć wrodzoną zdolność rozwinięcia się w jednostkę ludzką. W konsekwencji sama okoliczność, iż ludzka komórka jajowa aktywowana w drodze partongenezy rozpoczyna proces rozwoju, nie jest wystarczająca do uznania jej za embrion ludzki”.
Decyzja sędziów uchyla orzeczenie z 2011 r., zakazujące wszelkich badań na komórkach macierzystych. Sędziowie uznali wówczas, że zarówno każda ludzka komórka po zapłodnieniu, jak i każda niezapłodniona komórka jajowa, której podział i dalszy rozwój jest stymulowany przez partonogenezę stanowi embrion ludzki, który musi być szanowany.
Tym razem sędziowie zaakceptowali jedynie pierwszą część wcześniejszego orzeczenia, zgadzając się, by nie można było wykorzystywać komórek zapłodnionych. Nie uznali za embrion komórek, które mogą w wyniku szczególnych procedur rozwinąć się w organizm ludzki. Sędziowie przyjęli materialistyczny punt widzenia i odrzucili podstawowe zasady chroniące godność oraz integralność osoby ludzkiej, na które wcześniej powoływał się trybunał.
Zezwolenie na opatentowanie badań z wykorzystaniem ludzkich komórek macierzystych – zawsze uzyskiwanych w wyniku procesu niszczenia komórek ludzkich – prowadzić będzie do dalszej komercjalizacji życia ludzkiego.
Źródło: catholicculture.org., genengnews.com, AS.