Papież Franciszek mianował 13 grudnia dwóch nowych biskupów pomocniczych dla archidiecezji katowickiej. Zostali nimi: ks. Marek Szkudło i ks. Adam Wodarczyk. Niespełna 62-letni ks. Marek Szkudło, wikariusz biskupi ds. stałej formacji kapłanów a wcześniej duszpasterz harcerzy decyzją papieża Franciszka został mianowany jednym z dwóch nowych biskupów pomocniczych archidiecezji katowickiej.
Ks. prałat Szkudło urodził się 28 lutego 1952 w Tychach. 23 marca 1978 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach przyjął święcenia kapłańskie z rak biskupa Herberta Bednorza. Na pierwszą wikariuszowską placówkę został skierowany do parafii św. Małgorzaty w Lyskach. W latach 1981-1987 był wikarym w parafii św. Michała, a następnie przez 7 lat rezydentem.
Wesprzyj nas już teraz!
W 1994 roku został proboszczem parafii NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu Zdroju. Był dziekanem i ojcem duchownym kapłanów dekanatu Jastrzębie Górne, duszpasterzem mężczyzn, górników i ludzi pracy w archidiecezji katowickiej, członkiem Archidiecezjalnej Komisji Liturgicznej. W 2008 roku otrzymał nominację na moderatora formacji kapłanów młodszych roczników święceń. W 2012 roku został wikariuszem biskupim ds. stałej formacji kapłanów w archidiecezji katowickiej.
Ks. Szkudło jest również zaangażowany w prace II Synodu Archidiecezji Katowickiej – jest członkiem Komisji Głównej, przewodniczącym Komisji ds. Duchowieństwa oraz członek Komisji ds. Duszpasterstwa Ogólnego. Należy do Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów – gremiów doradczych biskupa diecezjalnego.
Natomiast drugi z nowo mianowanych biskupów pomocniczych archidiecezji katowickiej, 46-letni ks. Adam Wodarczyk, dotychczas był moderatorem generalnym Ruchu Światło-Życie. Ks. Wodarczyk urodził się 3 stycznia 1968 r. Tarnowskich Górach, od 14 roku życia należy do Ruchu Światło-Życie. Po maturze wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, w 1994 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Damiana Zimonia. Pracował duszpastersko jako wikariusz w parafii św. Jadwigi w Chorzowie i katecheta w Zespole Szkół Mechanicznych w Chorzowie oraz jako rezydent w parafii św. Jana Nepomucena w Bytomiu.
W latach 1994-98 studiował w Instytucie Formacji Pastoralno-Liturgicznej i Instytucie Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 1998-2003 odbył studia doktoranckie na KUL, z przerwą na roczne studia w Studium Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Doktorat obronił w 2007 roku na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pod kierunkiem prof. Jerzego Myszora.
KAI
mat