We wrześniu br. w archidiecezji lwowskiej dokonano rekonsekracji trzech kościołów – w Skomorochach i w Baworowie na Podolu oraz w Worochcie na Huculszczyźnie – powiedział KAI metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. 21 września ponownie poświęcił on odnowiony kościół Wniebowzięcia N.M.P. w Skomorochach k. Tarnopola i znajdujące się tam ołtarz, tabernakulum i stacje Drogi Krzyżowej oraz przewodniczył tam Mszy św. W tym samym dniu arcybiskup rekonsekrował odnowiony kościół św. Wacława w pobliskim Baworowie.
Wyrażając wielką radość z rekonsekracji obu świątyń w obwodzie tarnopolskim, hierarcha zaznaczył, że są to niewielkie wspólnoty parafialne: w Skomorochach liczy ona ok. dwudziestu, w Baworowie zaś – do dziesięciu osób. – Ale na te uroczystości przyszła cała miejscowość – dodał metropolita. Zaznaczył, że do kościoła w Skomorochach przyszedł w procesji ksiądz greckokatolicki wraz ze swoimi wiernymi, przybył też miejscowy sołtys. Obecni byli także dwaj kapłani z archidiecezji krakowskiej, a także dobrodzieje, którzy pomagali odnawiać tę świątynię.
Wesprzyj nas już teraz!
– Była to piękna uroczystość i głębokie przeżycie dla ludzi, dla których jest to źródło nadziei, przetrwania oraz nadaje im sens życia i wolę przetrwania w tej miejscowości, gdyż scala ich także z nią i z tą ziemią – tłumaczył abp Mokrzycki.
Podkreślił, że podobnie było w Baworowie. Podczas II wojny światowej zginął tam w okrutny sposób – przerżnięty piłą przez Ukraińców – miejscowy kapłan. Kościół był tam w bardzo złym stanie, o czym metropolita mógł się osobiście przekonać, gdy rok temu wizytował to miejsce. Obecnie wyraził wielki podziw dla dzieła odnowy. Zwrócił uwagę na obecność na uroczystości rekonsekracji grekokatolików, mimo że w tym samym dniu obchodzili oni święto Narodzenia Matki Bożej i w pobliskich miejscowościach były odpusty. – Niektórzy z obecnych pamiętali to miejsce jeszcze sprzed wojny i przybyli, aby wyrazić radość z ponownego przywrócenia dawnego kościoła do kultu – powiedział metropolita lwowski.
Wcześniej, 7 września biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Leon Mały rekonsekrował świątynię w Worochcie – miasteczku położonym wysoko w Karpatach na terenie obwodu iwano-frankowskiego (Stanisławów). – Ufamy, że w tych świątyniach wspólnoty wiernych będą się rozwijać – stwierdził, odnosząc się do tego wydarzenia, abp Mokrzycki.
Kościół w Skomorochach zbudowano w 1908 roku jako filialny parafii w Baworowie. W latach 1945-2005 służył miejscowemu kołchozowi jako spichlerz. 19 sierpnia 2006 r. ówczesny biskup pomocniczy lwowski Marian Buczek odprawił w przywróconym do kultu kościele pierwszą po II wojnie światowej Mszę św.
Kościół w Baworowie wzniesiono w latach 1745-47 na koszt miejscowych właścicieli – rodziny Bakowskich. W 1819 r. odnowiono go, a w 1827 r. konsekrowano. W latach sześćdziesiątych XIX w. świątynię po raz kolejny odremontowano. W 1901 ówczesny proboszcz ks. Jan Szuber rozbudował kościół i w 1902 roku odbyła się ponowna konsekracja. W czasach sowieckich budynek sakralny stał się magazynem nawozów sztucznych. Od lat osiemdziesiątych popadał w coraz większą ruinę. Remont rozpoczęto w 2009 r.. 9 października 2013 r. władze przekazały kościół wspólnocie katolików na własność.
Kościółek w Worochcie zbudowano w 1903 r., a po 1945 r. zamknięto. W chwili upadku reżimu komunistycznego był w bardzo złym stanie. W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych przekazano go zielonoświątkowcom, którzy go częściowo wyremontowali. Później świątynię przejęli katolicy.
– Mamy jeszcze kilka świątyń, które moglibyśmy i które chcemy otworzyć – oświadczył abp M. Mokrzycki. Wyjaśnił, że jedną z nich jest od dawna kościół w Komarnie, użytkowany obecnie przez grekokatolików, podobnie jak kościół Matki Bożej Gromnicznej we Lwowie. Metropolita wyraził też pragnienie, aby władze przekazały łacinnikom kościół w Chyrowie, który w dalszym ciągu należy do rady miejskiej i nie można go odremontować, „gdyż nie jest jeszcze naszą własnością”.
Źródło: KAI