Sąd zabronił rejestrowania dźwięku i obrazu w trakcie rozprawy Mariana R., byłego szefa Naczelnej Prokuratury Wojskowej oskarżonego o bezprawne pozbawianie wolności w latach 1951-1954. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie skierował oskarżonego na kolejne badania lekarskie.
W czwartek sędzia wojskowy ppłk Paweł Więcek przychylił się do wniosku oskarżonego Mariana R. i jego obrońcy o nieutrwalanie przebiegu jawnej rozprawy. Komunistyczny oficer skarżył się, że media są wobec niego bardziej surowe niż prokurator, a publikacje na jego temat są „kłamliwe”. Prokurator IPN Małgorzata Kuźniar-Plota w nieoficjalnej rozmowie z „Naszym Dziennikiem” zauważyła, że do tej pory sądy do takich próśb się nie przychylały, zaznaczając co najwyżej, by twarz oskarżonego na zdjęciach była nierozpoznawalna.
Wesprzyj nas już teraz!
Sędzia przychylił się także do drugiego wniosku byłego szefa Naczelnej Prokuratury Wojskowej dotyczącego powtórzenia badań lekarskich. Opinię przygotować mają specjaliści z Zakładu Medycyny Wojskowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W 2011 roku sąd otrzymał już opinię biegłego co do stanu zdrowia oskarżonego. Zdrowie Mariana R. ocenione zostało wówczas jako umożliwiające udział w rozprawach z zastrzeżeniem, że ich czas nie może przekraczać trzech godzin dziennie.
Proces został bezterminowo odroczony. Decyzja o wyznaczeniu kolejnego posiedzenia podjęta zostanie po zapoznaniu z opinią lekarską. Akt oskarżenia przeciwko Marianowi R. przygotował Instytut Pamięci Narodowej i dotyczy działań podejmowanych przez niego jako prokuratora wojskowego w latach 1951-1954. Pokrzywdzonymi byli członkowie polskiego podziemia antykomunistycznego.
Źródło: „Nasz Dziennik”
mat