Dziesięciu europosłów z sześciu krajów Unii Europejskiej podpisało „Deklarację o sowieckiej agresji w 1939 r.”. Z Polski wśród nich znaleźli się Kazimierz Ujazdowski i Marek Jurek. Deputowani ubolewają nad „niedostatecznym sprzeciwem państw Zachodu wobec ujarzmienia narodów Europy środkowej i wschodniej” i wzywają do ostatecznego potępienia komunizmu.
Deklaracja o sowieckiej agresji w 1939 r.
Wesprzyj nas już teraz!
W siedemdziesiątą piątą rocznicę sowieckiego najazdu na Polskę, którym Związek Sowiecki rozpoczął swój udział w drugiej wojnie światowej i serię agresji przeciw państwom Europy środkowej – wspólnie przypominamy współodpowiedzialność ZSSR za wywołanie wojny, za układ z Niemcami hitlerowskimi o sojuszu i agresji wobec naszych państw, za okupację naszych krajów i zbrodnie, które w jej trakcie popełniono. Przypominamy, że kontynuacją agresji z lat 1939-40 było narzucenie kolaboracyjnych rządów krajom Europy środkowej po 1944 roku oraz najazdy i groźby najazdów („interwencji”) w okresie powojennym. Ubolewając nad niedostatecznym sprzeciwem państw Zachodu wobec ujarzmienia narodów Europy środkowej i wschodniej, składamy dziś hołd wszystkim, którzy oddali życie w oporze wobec sowieckiej agresji i jako jej ofiary.
Wzywamy władze Unii Europejskiej i wszystkich zrzeszonych w niej państw oraz opinię publiczną jej narodów – do wypełniania obowiązku pamięci wobec walki narodów Europy środkowej i wschodniej o wolność swoją i o wolność nas wszystkich, a także do definitywnego potępienia komunizmu. Naszym wspólnym obowiązkiem, który dramatycznie aktualizuje agresja podjęta przeciw Ukrainie przez zdeklarowanych spadkobierców ZSSR, jest przeciwstawienie się próbom relatywizowania zła Związku Sowieckiego i politycznej rewitalizacji jego dziedzictwa.
Sygnatariusze: Jussi Halla-aho (Finlandia) György Hölvényi (Węgry) Marek Jurek (Polska) Sandra Kalniete (Łotwa) Krišjānis Kariņš (Łotwa) Gabrielius Landsbergis (Litwa) László Tőkés (Węgry) Kazimierz Ujazdowski (Polska) Traian Ungureanu (Romunia) Roberts Zīle (Łotwa)
Źródło: wPolityce.pl
KRaj