12 września 2014

Kraków: konsultacje w sprawie sklepów z alkoholem wydłużone

(Fot. nkzs /sxc.hu)

Miasto Kraków chce poznać opinię krakowian na temat zasad funkcjonowania sklepów i lokali gastronomicznych sprzedających alkohol na terenie Krakowa. W tym celu trwają konsultacje społeczne. Ich termin został przedłużony do 30 września.

 

W opinii ks. Mirosława Żaka, który kieruje duszpasterstwem trzeźwości archidiecezji krakowskiej, projekt tej uchwały, a zwłaszcza jej uzasadnienie wcale nie jest wyrazem rzetelnej troski o rozwiązywanie problemów alkoholowych. Kapłan zwraca uwagę, że projekt uchwały Rady Miasta Krakowa proponujący zmniejszenie ilości punktów sprzedaży alkoholu powyżej 4,5-proc. (z wyjątkiem piwa) zawiera uzasadnienie stwierdzające, że obecnie obowiązujący limit nie jest wykorzystany. – Oznacza to, że projekt utrwala obecnie istniejący stan rzeczy i jedyną jego zasługą jest to, że nowe podmioty pragnące sprzedawać alkohol powyżej 4,5-proc. będą zmuszone czekać aż inny podmiot zrezygnuje – podkreśla kapłan.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Krakowski duszpasterz trzeźwości przekonuje, że projekt ten w absolutny sposób nie odpowiada duchowi ustawy z 1982 roku, która mówi o rozwiązywaniu problemów alkoholowych i ograniczeniu dostępności do alkoholu. – Projekt ustawy de facto nie ogranicza dostępności do alkoholu. Bo wcale nie zmniejsza ilości obecnie istniejących punków. Wcale nie podejmuje tak ważnych problemów jak ogromna sieć sklepów z alkoholem czynnych przez 24 godziny. Nie podejmuje sprawy większej odległości tych sklepów od placówek oświatowych – zaznacza.

 

Konsultacje dotyczą zmian w obowiązujących uchwałach Rady Miasta Krakowa regulujących m.in. zasady usytuowania sklepów, liczby punktów sprzedaży tzw. „mocnego” alkoholu czy miejsc w których sprzedaż i spożywanie alkoholu są zabronione. Miasto proponuje zmniejszenie limitu wydawanych zezwoleń o 150 punktów. Po przeprowadzeniu konsultacji społecznych, nie wyklucza także zmiany pozostałych zasad. Zarówno obowiązujące uchwały jak i propozycje nowych regulacji dostępne są pod adresem:www.bip.krakow.pl.

 

Zgodnie z obowiązującymi zapisami prawnymi na terenie Gminy Miejskiej Kraków może funkcjonować 2500 punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5-proc. alkoholu (z wyjątkiem piwa).

 

Pisemne opinie i uwagi można przesyłać na adres: Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa, al. Powstania Warszawskiego 10, 31 – 549 Kraków lub drogą elektroniczną na adres: [email protected].

 

Źródło: franciszkanska3.pl

pam   

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 191 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram