Rozbieżności interesów między państwami Unii Europejskiej oraz między Europejczykami i Amerykanami są coraz większe. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Marshalla w Niemczech.
Powołana w 1972 r. z inicjatywy Niemiec Zachodnich Fundacja German Marshall Fund of the United States (GMF), to działająca w USA i Europie niezależna organizacja politologiczna zajmująca się promowaniem i umacnianiem więzi transatlantyckich. Fundacja organizuje dyskusje na temat różnych aspektów stosunków amerykańsko-europejskich, prowadzi badania i służy jako forum spotkań przywódców po obu stronach Atlantyku. Niedawno rozpoczęła działalność w Warszawie.
Wesprzyj nas już teraz!
Z analizy sondaży przeprowadzonej przez GMF wynika, że w relacjach transatlantyckich można wyróżnić obecnie pięć istotnych trendów. Pierwszy z nich dotyczy narastającej niechęci obywateli UE wobec Stanów Zjednoczonych. Choć amerykańskie elity i przywódcy europejscy mówią o potrzebie jedności w obliczu globalnych wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa i konieczności zacieśniania więzi transatlantyckich, podejście takie odrzuca już połowa Europejczyków. Jeszcze w ubiegłym roku bliską współpracę z Waszyngtonem popierało 58 proc. mieszkańców Europy. Również Amerykanie nie są przychylni bliższej współpracy z Europejczykami. Popiera ją jedynie 34 proc. z nich.
Drugim istotnym trendem jest dążenie Niemiec do większej niezależności w polityce międzynarodowej. 57 proc. Niemców uważa, że politycy rządzący ich krajem powinni sami decydować o kierunkach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa bez oglądania się na Amerykanów. To aż o 17 proc. więcej niż w ubiegłym roku.
Trzeci trend dotyczy rozłamu w kwestii opuszczenia struktur unijnych przez Brytyjczyków. 51 proc. Europejczyków chce, by Wielka Brytania pozostała w UE. Większość Europejczyków jest gotowych zaakceptować brytyjskie żądania dotyczące cięć wydatków unijnych. 38 proc. uważa, że byłoby lepiej dla struktur unijnych, gdyby Londyn uniezależnił się od Brukseli. Zdecydowanie „wyjście” Wielkiej Brytanii z UE popiera 52 proc. Francuzów.
Czwarty trend dotyczy stosunku obywateli do UE. Według badań fundacji aż 65 procent Europejczyków rzekomo pozytywnie postrzega struktury unijne i są to głównie obywatele z krajów Europy północnej. Europejczycy z południa posiadają zgoła odmienny punkt widzenia. Na Unię narzeka w Grecji – aż 91 procent obywateli, w Portugalii i Hiszpanii – 81 procent i we Włoszech – 72 procent respondentów.
Kolejna tendencja w relacjach transatlantyckich to powszechna niechęć do imigracji. 73 proc. Brytyjczyków jest niezadowolonych z polityki rządu wobec przybyszy. Podobną opinię wyraża aż 77 proc. Hiszpanów i 75 proc. Greków. Wyjątek stanowią pod tym względem Szwedzi – 60 proc. z nich pozytywnie ocenia napływ imigrantów z innych krajów.
Źródło: csmonitor.com, AS.