19 sierpnia 2014

Uczestnicy 36. Radomskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę przyjęli Szkaplerz Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel. Szkaplerz to „znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona”.


W 36. radomskiej pielgrzymce uczestniczyło 6,7 tysiąca osób, w tym 114 księży, sześciu braci zakonnych i 55 seminarzystów. Jej hasło brzmiało „Nie wstydzę się Ewangelii”. W pielgrzymce udział wzięli także goście z Niemiec, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Brazylii.

Wesprzyj nas już teraz!

Dzięki zaangażowaniu Instytutu im. Ks. Piotra Skargi uczestnicy pielgrzymki mieli szansę poznać szkaplerz – szczególny dar Najświętszej Maryi Panny. Szkaplerz, związany z licznymi łaskami udzielanymi wiernym na przestrzeni stuleci, pozostaje także dziś szczególnym znakiem oddania Matce Chrystusa. W trakcie objawień w Fatimie Matka Boża objawiła się pastuszkom trzymając w ręku właśnie szkaplerz. – Matka Boża chce, abyśmy wszyscy nosili Szkaplerz. I to właśnie dlatego Różaniec i Szkaplerz, dwa najbardziej uprzywilejowane sakramentalia maryjne, nabierają dziś jeszcze większego uniwersalnego znaczenia niż kiedykolwiek w historii – tłumaczyła siostra Łucja. Szkaplerze po Mszy Świętej w sanktuarium w Czarnej k. Stąporkowa pielgrzymom nakładał, pracujący na co dzień w Watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, kapłan diecezji radomskiej ks. prał. Albert Warso.

Przyjęcie szkaplerza związane jest z decyzją o zawierzeniu swojego życia Maryi, o dzieleniu z Nią swojej codzienności, o naśladowaniu Jej posłuszeństwa wobec Boga. Nałożenia szkaplerza dokonać może każdy kapłan zakonny, diecezjalny bądź diakon, osoba chcąca przyjąć go powinna znajdować się w trakcie ceremonii w stanie łaski uświęcającej. Choć ten znak wiary przyjąć można w każdym dniu, wielu wiernych wybiera święto związane z życiem Najświętszej Maryi Panny. Z pobożnym przyjęciem szkaplerza związane są szczególne łaski: zachowania od ognia piekielnego, uwolnienia z czyśćca w pierwszą sobotę po dniu śmierci oraz szczególną ochronę przed zagrożeniami duszy i ciała.

Aby móc skorzystać z tych obietnic, wierny musi przyjąć szkaplerz z rąk duchownego, nosić go na sobie, zachowywać czystość według stanu oraz odmawiać codziennie oficjum o Najświetszej Maryi Pannie bądź różaniec.

Kilka kolumn pielgrzymów mogło wysłuchać także wykładu prof. M. Ryby pt. „Znaczenie kultu maryjnego w dziejach Polski. Walka w obronie wiary i wolności”.

{galeria}

Przeczytaj także: Szkaplerz przyjęciem Maryi do własnego życia.

mat. luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 931 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram