6 sierpnia 2014

Abp Polak do pielgrzymów na Jasnej Górze: dawanie świadectwa nie jest proste

(fot. Irek Dorozanski)

Abp Wojciech Polak przewodniczył 6 sierpnia na jasnogórskim szczycie Mszy św. na zakończenie Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W homilii zachęcał pątników, by pielgrzymkowe doświadczenia i otrzymane łaski dzielili z innymi – z najbliższymi i przyjaciółmi, ale i z nieznajomymi.

 

Nasze pielgrzymowanie jest dla innych. Jest dla innych i to nie tylko w tym sensie, że przecież o tak wielu pamiętaliście w drodze, a i tutaj, u stóp Jasnogórskiej Pani pamiętacie, polecając ich w modlitwie i ofiarując za nich trud drogi, wasze wyrzeczenia i ofiary. Pielgrzymowanie jest dla innych, bo teraz to przez Ciebie skarb otrzymanej łaski ma stawać się udziałem innych ludzi: bliskich i znajomych, wspólnoty parafialnej i młodzieżowej, do której należysz, kolegów i koleżanek, a także tych nieznajomych, którym być może przypadkiem powiesz o pielgrzymowaniu na Jasną Górę – mówił do pielgrzymów abp Polak.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Przyznał również, że to dzielenie się, a więc świadectwo nie jest proste – zwłaszcza w zderzeniu z codziennym życiem, kiedy potrzeba będzie czegoś więcej niż tylko „pielgrzymkowej fali”, która teraz wszystkich niesie. Potrzeba będzie siły i mocy, której źródłem jest Jezus, a która nadaje sens codziennej drodze. Potrzeba będzie, gdy człowieka ogarnie lęk jak uczniów na górze Tabor, by „Jezus znów nas dotknął i rzekł: wstańcie, nie lękajcie się”.

 

Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej w swoich dwóch odsłonach dotarła na Jasną Górę 5 sierpnia. Pątników wraz z Prymasem Polski witali u celu najbliżsi i przyjaciele. U stóp jasnogórskiego sanktuarium pielgrzymi, jak co roku, złożyli w całość fragmenty krzyża, które w drodze niosły poszczególne grupy. Tradycja ta sięga czasów PRL-u, kiedy pielgrzymowanie było nielegalne i pątnicy zmierzali do Częstochowy w małych grupkach i różnymi trasami. Znakiem pielgrzymkowej jedności był wówczas krzyż niesiony przez nich w częściach i składany przed wejściem na jasnogórski szczyt.

 

Punktem kulminacyjnym wczorajszego dnia była modlitwa w kaplicy Cudownego Obrazu, w czasie której pielgrzymom również towarzyszył abp Wojciech Polak. Witał on również pielgrzymki rowerowe z Gniezna i Strzelna, które tego samego dnia dotarły na Jasną Górę.

 

Dziś rano pątnicy uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, a przed południem dziękowali za pątniczy trud i otrzymane łaski podczas Mszy św. odprawionej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem abp. Polaka i koncelebrowanej przez wszystkich księży przewodników.

 

W tym roku z archidiecezji gnieźnieńskiej na Jasną Górę pielgrzymowało łącznie ponad 1200 osób i około 30 kapłanów. W zależności od miejsca, z którego wyruszali przeszli od 250 do 360 kilometrów w czasie od 8 do 12 dni. W drodze towarzyszyło im pytanie z Księgi Królewskiej „Co tutaj robisz Eliaszu”, które miało ich zachęcić do refleksji nad istotą i sensem pielgrzymowania, a także – jak mówił Prymas – pomóc im „odnaleźć to, co najważniejsze i otworzyć się na to, co najistotniejsze w pójściu za Jezusem i naśladowaniu Go”.

 

 

Źródło: KAI

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 308 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram