28 lipca 2014

Prymas Polski: wierność sumieniu i niezgoda na zło domaga się dziś cywilnej odwagi

„Nie trzeba nam dziś ginąć za Jezusa, ale konsekwencje za wierność sumieniu, za niezgodę na zło, za opowiadanie się za prawdą i wiarą, domagają się dziś nie tylko jakiejś ogólnej dyspozycyjności, ale wręcz cywilnej odwagi” – mówił abp Wojciech Polak podczas jubileuszowych uroczystości w Modliszewku k. Gniezna.

Prymas Polski przewodniczył w niedzielę Mszy św. wieńczącej obchody 600-lecia miejscowej parafii pw. św. Jakuba Apostoła. W homilii, wskazując na przykład patrona wspólnoty, przypomniał za Benedyktem XVI, że może on być dla wiernych wzorem pełnego oddania Bogu i odważnego świadectwa wiary.

Wesprzyj nas już teraz!

„Można w nim dostrzec gotowość przyjęcia powołania, także wtedy, gdy wymaga od nas pozostawienia łodzi naszych ludzkich zabezpieczeń. Jakże ważne to wskazanie i przypomnienie zwłaszcza dziś, gdy tak wielu ludziom, na drodze powołania do małżeństwa czy do kapłaństwa, wydaje się wprost niemożliwe podjęcie decyzji i wciąż szukają jakiś ludzkich zabezpieczeń, mówiąc, że trzeba najpierw podjąć próbę i nie wiązać się na poważnie i bezwarunkowo do końca” – stwierdził Prymas.

Drugą cechą świętego Jakuba – przypomniał za papieżem metropolita gnieźnieński – jest „entuzjazm, wewnętrzna radość w naśladowaniu Jezusa na drogach, które On nam wskazuje na przekór naszym iluzorycznym roszczeniom”.

„Jakże często brak nam dziś takiego właśnie entuzjazmu wiary i wewnętrznej radości. Jakże często przywiązani jesteśmy do naszych pragnień i roszczeń, do pretensji, które kierujemy pod adresem Jezusa i Jego Kościoła” – mówił abp Polak.

Wskazał także na trzecią cechę Jakuba Apostoła: dyspozycyjność i odwagę w dawaniu świadectwa Jezusowi, jeśli trzeba, aż do ofiary życia. „Myślę, że wszyscy, również w tych ostatnich dniach, doświadczamy, jak te słowa stają się dziś aktualne. Owszem, nie trzeba nam dziś ginąć za Jezusa, ale konsekwencje za wierność sumieniu, za niezgodę na zło, za opowiadanie się za prawdą i wiarą, domagają się dziś nie tylko jakiejś ogólnej dyspozycyjności, ale wręcz cywilnej odwagi” – stwierdził Prymas.

Zachęcał również do refleksji nad postrzeganiem parafii i swojego miejsca w tej wspólnocie. „Parafia – tłumaczył – nie może być miejscem zaspakajanie naszych egoistycznych pragnień. Nie może być wspólnotą ludzi wobec siebie obojętnych i na siebie zamkniętych. Nie może być miejscem tych, którzy dla siebie szukają jakiś pierwszych, realnych czy wyimaginowanych miejsc, oraz tych, którzy słusznie się na nich oburzają. Parafia to wspólnota ludzi jednego ducha i serca, ludzi mądrych, nawracających się ku Bogu i umiłowaniu dobra oraz otwartych na siebie. „Ile nam jeszcze brakuje do autentycznej jedności naszych serc i dążeń?” – pytał Prymas.

Uroczyste zakończenie jubileuszowych obchodów było połączone z wprowadzeniem do kościoła w Modliszewku relikwii św. Jana Pawła II.

KAI, kra

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 725 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram