W piątek brytyjska Izba Lordów będzie debatować nad projektem ustawy legalizującej eutanazję. Organizacja Christian Concern apeluje o włączenie się w akcję protestacyjną, która tego dnia będzie prowadzona przed parlamentem od godz. 9.30 do 19.00.
Projekt ustawy Assisted Dying Bill przeszedł już pierwsze czytanie, mimo że wszystkie środowiska lekarskie – w tym British Medical Association i Royal College of General Practitioners. Skrytykowały go również organizacje osób niepełnosprawnych.
Wesprzyj nas już teraz!
Przedstawiciele sieci „Not Dead Yet” skupiającej osoby niepełnosprawne zauważyli, że „projekt ustawy legalizującej wspomagane samobójstwo wzmacnia głęboko zakorzenione przekonania, że życie osób chorych i niepełnosprawnych nie jest warte tyle, ile innych ludzi, że jeśli jesteś osobą niepełnosprawną lub śmiertelnie chorą, to nie warto żyć”.
Przeciwko projektowi wypowiedział się na początku roku premier David Cameron.
Bój o legalizację tzw. wspomaganego samobójstwa trwa w Wielkiej Brytanii od 2006 r., gdy Izba Lordów odrzuciła projekt zaproponowany przez lorda Joffe. Podobna ustawa została odrzucona również w 2009 r.
W maju 2013 r. poprawiony projekt prawa legalizującego wspomagane samobójstwo w przypadku osób nieuleczalnie chorych przedstawił lord Falconer, ale nie cieszył się on zbyt dużym zainteresowaniem parlamentarzystów. Pierwsze czytanie projektu odbyło się dopiero 5 czerwca 2014 r. 18 lipca zaplanowano drugie czytanie projektu.
Assisted Dyin Bill wzoruje się na prawie obowiązującym w amerykańskim stanie Oregon, zezwalającym lekarzom na przepisywanie środków uśmiercających nieuleczalnie chorym i sprawnym umysłowo osobom pragnącym popełnić samobójstwo.
Wspomagane samobójstwo jest obecnie w Wielkiej Brytanii przestępstwem, zagrożonym karą do 14 lat pozbawienia wolności. Jednak na mocy wytycznych prokuratora generalnego z 2010 roku winni pomocy w zabójstwie ze współczucia są praktycznie wyłączeni spod odpowiedzialności karnej.
Źródło: us2.campaign.com, change.org, carenotkilling.org, AS.