„Sumienia nie można odłożyć, zawiesić na wieszaku wraz z ubraniem, wchodząc do pracy, do biura, do szpitala” – mówił w niedzielę na Jasnej Górze abp Zygmunt Zimowski. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia przewodniczył uroczystej Mszy św. sprawowanej z okazji 23. Pielgrzymki Radia Maryja. Zaapelował o obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
Abp Zimowski zachęcał zgromadzonych do podjęcia wysiłku na rzecz odnowy osobistej i narodowej oraz modlitwy o to, „by w każdym ludzkim sercu zwyciężyła prawda”. Zaznaczył, że „czynić prawdę w miłości i służyć prawdzie” jest drogą Kościoła. „Niestety, ostatnie zajścia w naszej ojczyźnie mówią nam bardzo wyraźnie, że nie jest to droga, którą wszyscy chcą wybierać” – podkreślił hierarcha.
Wesprzyj nas już teraz!
Abp Zimowski wskazywał, że „moralna odnowa polskiego narodu nie dokona się przez małe i nikłe światełka doraźnych rozwiązań, ale jedynie w blasku potężnego światła Jezusa Chrystusa, bo Chrystus jest światłością narodów”. Hierarcha przypomniał też słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II podczas poświęcenia Kliniki Kardiochirurgii w Krakowie w 1997 r. „Wyrażam moje 'Bóg zapłać’, w szczególny sposób tym wszystkim, którzy stoją odważnie po stronie prawa Bożego, kierującego ludzkim życiem. Wasz zawód każe wam strzec ludzkiego życia i służyć mu. W dzisiejszym kontekście kulturowym i społecznym, w którym nauka i sztuka medyczna zdają się tracić swój wrodzony wymiar etyczny możecie doznawać silnej pokusy manipulowania życiem, a czasem wręcz powodowania śmierci”.
Przewodniczący papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia zaapelował: „Wszyscy brońmy życia, od poczęcia do naturalnej śmierci” i dodał: „Niech będą błogosławieni ci, którzy to czynią”. Abp Zimowski podkreślił, że „sumienia nie można odłożyć, zawiesić na wieszaku wraz z ubraniem, wchodząc do pracy, do biura, do szpitala”. Sumienie jest „głosem Bożym, który rozbrzmiewa w naszych sercach, jest najtajniejszym ośrodkiem i sanktuarium człowieka”.
Abp Zimowski zachęcił, by nie upadać na duchu w konfrontacji z przejawami nietolerancji czy wręcz prześladowania. „Czas próby polskich sumień trwa, dokonują się na naszych oczach powiedział. – Przyszły kształt naszego życia społecznego i państwowego zależy nie tyle od bogactwa naszego narodu, ile od stanu sumień jego obywateli” – dodał abp Zimowski.
KAI
mat