16 czerwca 2014

Europejski Trybunał Praw Człowieka w ważnej sprawie Fernández-Martinez przeciwko Hiszpanii (nr 56030/07) przyznał 12 czerwca, że instytucje kościelne mają prawo do autonomii. Instytucje państwowe nie mogą zmuszać Kościoła do postępowania wbrew doktrynie katolickiej.


Sprawa dotyczyła byłego kapłana, nauczyciela religii w szkole średniej, któremu nie przedłużono umowy o pracę, ze względu na kwestionowanie doktryny katolickiej.  

Wesprzyj nas już teraz!

 

Fernandez-Martinez od 1985 r. pozostawał w cywilnym związku małżeńskim, w którym urodziło mu się pięcioro dzieci. Mężczyzna nieraz krytykował  nauczanie Magisterium dot. małżeństwa i był zaangażowany w ruch propagujący cywilne związki.

 

Przedstawiciele Kościoła – w związku z jawnym kwestionowaniem doktryny – zdecydowali się nie udzielić mu aprobaty, niezbędnej do przedłużenia umowy o pracę przez władze państwowe.

 

Mężczyzna zakwestionował decyzję i po licznych odwołaniach w kraju w końcu skierował skargę do ETPCz. Twierdził, że naruszono jego prawa podstawowe. w szczególności prawo do prywatności i wolności wyznania.

 

Trybunał uznał, że przedstawiciele władz kościelnych mieli prawo podjąć decyzję o nieodnowieniu umowy ze skarżącym nauczycielem. Odmowa była uprawnionym wyrazem ochrony praw i wolności Kościoła, a w szczególności jego autonomii w zakresie wyboru osób wykwalifikowanych do nauczania doktryny Kościoła.

 

Odnosząc się do autonomii wspólnot religijnych, Trybunał zauważył, że w przypadku rozbieżności między wspólnotą a jej członkiem wolność religijna wyraża się w możliwości swobodnego jej opuszczenia.

 

ETPCz minimalną różnicą głosów 9 do 8 potwierdził tym samym prawo do decydowania przez wspólnoty religijne o zasadach obowiązujących w ich instytucjach i wymaganiach względem osób w niej zatrudnianych. Państwo nie ma prawa interweniować w tym wypadku, chyba że instytucje religijne przymusiłyby kogoś – wbrew jego woli i nie dając możliwości opuszczenia wspólnoty – do postepowania w określony sposób.

 

Trybunał podkreślił, że Fernandez – Martinez dobrowolnie wstąpił do kręgu osób związanych obowiązkiem lojalności względem Kościoła. Publiczne występowanie w charakterze członka ruchu otwarcie sprzeciwiającego się doktrynie Kościoła, połączone z dobrowolnym upublicznianiem swojej sytuacji rodzinnej, w oczywisty sposób sprzeciwiało się tej lojalności.

 

Przy okazji rozpatrywania sprawy Hiszpana, Stałe Przedstawicielstwo Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy opublikowało informacje nt. wolności Kościoła katolickiego i autonomii uczelni, w których wyjaśniono zasady  funkcjonowania Kościoła, a zwłaszcza jego rozumienie „wolności”.

 

 

Źródło: turtlebayandbeyond.org., ordoiuris.pl, AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 12 191 zł cel: 500 000 zł
2%
wybierz kwotę:
Wspieram