„Rzeczpospolita” sprawdziła ilu młodych Polaków przychodziło na świat w trzech pierwszych miesiącach tego roku. Jest ich więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Jak wynika z danych GUS, do których dotarł dziennik, w trzech pierwszych miesiącach tego roku na świat przyszło 91,5 tys. dzieci. To o 1,2 tys. więcej niż rok wcześniej. Udało się tym samym odwrócić trend trwający od pięciu lat. W pierwszym kwartale 2009 r. na świat przyszło 112 tys. młodych Polaków, w kolejnych latach ich liczba się zmniejszała (poza wyjątkiem w 2012 r.), by sięgnąć dna w 2013 r. Liczba odnotowanych urodzeń wyniosła wtedy 90,3 tys.
Wesprzyj nas już teraz!
Dużą popularnością cieszy się urlopu rodzicielski, który przysługuje po półrocznym macierzyńskim. Korzysta z niego już 121 tys. Polaków. Jeszcze w styczniu korzystało z niego 77 tys. osób, czyli o prawie 40 proc. mniej niż obecnie.
– Z tej perspektywy każde działanie poprawiające sytuację rodziców, a taki charakter ma wydłużenie urlopu dla nich, może wpływać na ich decyzje o posiadaniu potomstwa – mówi prof. Krystyna Iglicka, demograf, rektor Uczelni Łazarskiego.
Podobne rozwiązanie z dobrym skutkiem zostało wprowadzone w Estonii, gdzie można zaobserwować wzrost wskaźnika dzietności.
Źródło: „Rzeczpospolita”
luk