Ulicami grodu nad Brdą przeszedł w niedzielę III Bydgoski Marsz dla Życia i Rodziny. Tysiącom uczestników towarzyszyło hasło „Rodzina dla życia”.
Marsz poprzedziła Eucharystia w bydgoskiej katedrze – sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. – Przyszliśmy dziś przed oblicze Matki Pięknej Miłości, aby błagać o pomoc, o wsparcie w tej istotnej przestrzeni naszego życia, kiedy stajemy przed poważnymi decyzjami związanymi z walką i czytelnym świadectwem obrony życia. Walką o godność człowieka i obronę Bożego prawa, na którym zbudowana jest rodzina – powiedział ks. Arkadiusz Muzolf. Diecezjalny duszpasterz rodzin podkreślił, że bydgoski marsz nie jest protestem. – Jest świadectwem realizowania tych zasad, które chronimy i chcemy nimi żyć – zaznaczył.
Wesprzyj nas już teraz!
Marsz wyruszył po uroczystej Eucharystii ze Starego Rynku i przeszedł aż do bazyliki św. Wincentego a Paulo. – Chcemy pochylić się nad rolą rodziny we współczesnym świecie, rodziny otwartej na życie, która je chroni i pielęgnuje, która dba o podstawowe osobowe wartości. W roku kanonizacji św. Jana Pawła II, którego jak podkreślił papież Franciszek mamy zapamiętać, jako 'papieża rodziny’ to szczególne zobowiązanie – napisał w zaproszeniu bp Jan Tyrawa.
Jak zawsze nie zabrakło licznych transparentów. Widniały na nich hasła, które przypominały o najważniejszych wartościach, wypływających z fundamentu, jakim jest rodzina. – Dostrzegamy potrzebę organizowania takiego marszu z wielu bardzo istotnych powodów. Jednym z nich jest wyrażenie wsparcia dla tradycyjnych wartości rodzinnych i promocja rodziny żyjącej zgodnie z naturą. Drugim jest dawanie świadectwa. Rodziny chrześcijańskie czują potrzebę pokazania innym rodzinom, że źródłem prawdziwego szczęścia jest wiara w Boga. Fenomenem marszów jest spotkanie tak wielkiej liczby osób, rodzin w jednym miejscu i określonym celu – powiedzieli Regina i Marek Piątkowscy.
Marsz zakończył się spotkaniem rodzinnym przy bazylice św. Wincentego a Paulo. Na placu przy świątyni nie zabrakło m.in. występów orkiestry, zespołów, chórów, duetów musicalowych, zabaw rodzinnych i parku rozrywki. Również przy specjalnym stoisku chętni mogli zapoznać się z metodą leczenia niepłodności jaką jest naprotechnologia. Organizatorami wydarzenia były wspólnoty katolickie diecezji bydgoskiej i bydgoski ośrodek Fundacji „ Światło-Życie”.
Źródło: KAI
ged