Arcybiskup większy Făgărăş i Alba Iulia kard. Lucian Mureşan utworzył, za zgodą Synodu Rumuńskiego Kościoła greckokatolickiego i po konsultacji ze Stolicą Apostolską, eparchię (diecezję) św. Bazylego Wielkiego w Bukareszcie. Jednocześnie powołał swego dotychczasowego biskupa pomocniczego Mihaia Cătălina Frăţilă na biskupa nowej jednostki kościelnej.
Bp Mihai Cătălin Frăţilă urodził się 10 grudnia 1970 w Alba Iulia. Do kapłaństwa przygotowywał się w wyższym seminarium duchownym w Blaju i w Pobożnym Papieskim Kolegium Rumuńskim w Rzymie; kształcił się również w Papieskim Instytucie Wschodnim w Rzymie i w Instytucie Katolickim w Paryżu, uzyskując na nim w 2000 licencjat z teologii liturgicznej. 11 sierpnia 1996 przyjął święcenia kapłańskie.
Wesprzyj nas już teraz!
W latach 1996-98 był wikariuszem w Rumuńskiej Misji Greckokatolickiej w Paryżu przy parafii św. Jerzego. W latach 1999-2007 był wicerektorem, a następnie rektorem swego dawnego Kolegium w Rzymie. 20 czerwca 2007 został mianowany biskupem pomocniczym archieparchii Făgărăş i Alba Iulia; sakrę przyjął 16 grudnia tegoż roku. W chwili nominacji był najmłodszym biskupem katolickim na świecie.
Rumuński Kościół Greckokatolicki wywodzi się z tzw. Unii Siedmiogrodzkiej, którą większość prawosławnych na tym obszarze zawarła z Rzymem w latach 1698-1700. Po II wojnie światowej i dojściu do władzy komunistów w 1948 Kościół ten został brutalnie zlikwidowany, a jego wyznawców włączono siłą do prawosławia. Wielu grekokatolików pozostało jednak wiernych swym przekonaniom i wierze, za co płacili wysoką cenę uwięzienia, tortur i śmierci.
Kościół odzyskał wolność po tzw. rewolucji grudniowej 1989, zaraz jednak pojawiły się napięcia z prawosławnymi w związku z podejmowanymi przez grekokatolików próbami odzyskania ich dawnej własności, którą przejęli prawosławni.
Od 16 grudnia 2005 Kościół ten ma status arcybiskupstwa większego Făgărăş i Alba Iulia, w którego skład wchodzą eparchie Cluj-Gherla, Lugoj, Maramureş, Oradea Mare i obecnie Bukareszt. Ponadto istnieje rumuńska eparchia św. Jerzego w Cantonie (USA).
Zgodnie z praktyką chrześcijaństwa wschodniego rumuńscy biskupi greckokatoliccy tworzą Synod Kościoła Rumuńskiego, a zarazem wchodzą w skład episkopatu tego kraju. Na jej czele stoją na przemian (na czas jednej lub dwóch kadencji) biskup łaciński lub greckokatolicki.
KAI
mat