Amerykańscy proaborcyjni i prohomoseksualni kongresmeni wykorzystali nigeryjski kryzys – porwanie 300 dziewczynek przez islamistów – do promocji radykalnej ustawy o zwalczaniu przemocy wobec kobiet na świecie – tzw. I-VAWA.
I-VAWA – International Violence Against Women Act (I-VAWA) to projekt ustawy, który zakłada przekierowanie znacznych środków z funduszy federalnych na promocję praw reprodukcyjnych i seksualnych w krajach rozwijających się pod pretekstem zwalczania przemocy wobec kobiet.
Wesprzyj nas już teraz!
Projekt został opracowany przez trzy główne organizacje: Amnesty International USA, Family Violence Prevention Fund i Women Thrive Worldwide, chociaż w redagowanie coraz to nowszych wersji projektu zaangażowanych jest co najmniej kilkadziesiąt innych grup feministycznych i proaborcyjnych oraz homoseksualnych.
Do Kongresu projekt trafił za sprawą Demokratów kilka lat temu. Wciąż jednak nie został zaakceptowany. Do tej pory nie odbyło się głosowanie nad nim. Utknął w komisjach. W promocję ustawy – bezskutecznie – zaangażowany był dawny senator, a obecnie szef Departamentu Stanu, John Kerry.
Ostatnio w związku z dramatem 300 porwanych dziewczynek w Nigerii zwolennicy projektu wezwali kongresmanów do przyjęcia ustawy. Opracowano także jej nową wersję. Poza założeniem wspierania polityki, która ma na celu ochronę kobiet i dziewcząt przed przemocą – zwłaszcza tam, gdzie są najbardziej zagrożone – w regionach dotkniętych konfliktami w krajach rozwijających się, dopisano także inne istotne uwagi.
Ustawa przewiduje, że 10 proc. funduszy federalnych udzielanych przez USA krajom rozwijającym się miałoby trafić do organizacji promujących prawa reprodukcyjne i seksualne. Co więcej, wszystkie inne programy administracji prezydenckiej realizowane w ramach polityki zagranicznej musiałyby być komponowane zgodnie z wytycznymi ustawy I-VAWA i w szczególny sposób uwzględniać kwestię bezpieczeństwa kobiet oraz dziewcząt. Musiałyby one uwzględniać dostęp do aborcji i antykoncepcji, a także gwarantować prawa seksualne (chodzi o uwzględnienie różnych preferencji seksualnych: homoseksualizm, transwestytyzm itp.).
Podczas debaty w komisji senackiej mówiono, że przyjęcie ustawy I-VAWA to „kwestia nagląca, by zapobiec takim sytuacjom jak porwanie nigeryjskich dziewczynek”.
Źródło: turtlebayandbeyond.org, AS.