Marsze dla Życia i Rodziny przejdą 11 maja, w dniu urodzin Karola Wojtyły, 18 maja oraz 1 czerwca w wielu miastach Polski. Radosne pochody w intencji obrony życia będą w tym roku także okazją do dziękczynienia za kanonizację Jana Pawła II.
Marsz dla Życia ma na celu zamanifestowanie uznania wartości życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz godności jego przekazywania. Przejście ulicami miasta jest zarazem złożeniem świadectwa zaangażowania uczestników Marszu w walkę o prawo do życia dla osób najsłabszych i najbardziej bezbronnych.
Wesprzyj nas już teraz!
XIII Szczeciński Marsz dla Życia pod hasłem „Święty człowiek! Święte życie!” rozpocznie się tradycyjnie na Jasnych Błoniach, pod pomnikiem Jana Pawła II, w pobliżu Urzędu Miasta. Poprzedzony będzie czuwaniem oraz Mszą św. dziękczynną za kanonizację Jana Pawła II, celebrowaną przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgę. Podczas Eucharystii będzie możliwość podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Marsz wyruszy w niedzielę, 18 maja, po Mszy św. o godz. 15.30 w kierunku bazyliki archikatedralnej trasą, jaką Jan Paweł II przebył podczas wizyty w Szczecinie w 1987 r. Na placu Orła Białego przed szczecińską archikatedrą na uczestników manifestacji czekać będzie Miasteczko Życia. Będzie w nim można m.in. oddać krew, zapoznać się z regionalnymi inicjatywami pro-life oraz za dobrowolną ofiarą skorzystać ze słodkiego poczęstunku i ugasić pragnienie.
Organizatorem szczecińskiej manifestacji jest tamtejsze Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Do udziału w manifestacji zaprasza m.in. teledysk dostępny na stronie marsz.weebly.com. Można też przekazywać tę zachętę samemu dalej – organizatorzy rozdają m.in. nalepki na samochód ze skróconym programem wydarzenia.
Tego samego dnia ulicami Gdańska przejdzie V Archidiecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny. Rozpocznie się o godz. 15 na Placu Solidarności, przed Trzema Krzyżami. Marsz przejdzie pod hasłem “Jan Paweł II promotor godności życia i rodziny”. Inspiracją do świadectw uczestników będą słowa JP II: “…Bóg uczynił wielkim i niezastąpionym darem mężczyznę “dla” kobiety i kobietę “dla” mężczyzny oraz zadaniem w życiu małżeńskim…”. Zakończenie manifestacji planowane jest na Długim Targu.
Organizatorami gdańskiego marszu są Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, Stowarzyszenia Rodzinne wraz z innymi duszpasterstwami działającymi na terenie archidiecezji oraz Wydział Katechetyczny i Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Gdańskiej.
Marsz dla życia przejdzie także tydzień wcześniej, 11 maja, ulicami Poznania. Towarzyszyć mu będzie hasło „Zrób krok!”. Ma ono symbolizować, iż „każdy najmniejszy gest, każdy krok w intencji życia podejmowany przez konkretne osoby ma niewyobrażalnie wielką wartość. Tylko poprzez wspólne działanie na rzecz życia możemy pokazać, że każde dziecko jest integralną częścią każdej rodziny” – nawołują organizatorzy poznańskiego marszu.
Koordynatorem przygotowań do poznańskiej manifestacji jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. Patronat nad tegorocznym Marszem objęli: metropolita poznański i przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz prezydent Poznania Ryszard Grobelny. W ubiegłym roku Marsz zgromadził w Poznaniu ponad 5 tys. osób.
To jednak nie wszystkie inicjatywy pro-life na przełomie maja i czerwca. Już 17 maja Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny organizuje II Kongres Polskiej Rodziny. Odbędzie się on na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (Aula Jana Pawła II, ul. Dewajtis 5). Spotkaniu towarzyszyć będzie hasło “Rodzina obywatelska. Rodzina – Wspólnota – Samorząd”.
„Uważamy, że podstawowym warunkiem efektywnego wypełniania funkcji przez rodzinę jest stworzenie otoczenia – kulturowego, prawnego i ekonomicznego – w którym mogłaby ona swobodnie realizować swoje potrzeby oraz rozwijać talenty osób ją tworzących” – wyjaśniają organizatorzy.
Najbliższym otoczeniem rodziny jest wspólnota lokalna zorganizowana w samorząd terytorialny. Dlatego tegoroczny kongres skoncentrowany będzie na relacjach rodziny z samorządem i jego instytucjami. Zagadnienie to jest szczególnie ważne ze względu na wyznaczone na jesień br. wybory do wszystkich szczebli samorządu terytorialnego, w trakcie których wybierzemy naszych przedstawicieli do władz lokalnych. To nie bezosobowy samorząd, a konkretni ludzie w zarządach i radach miast i gmin będą podejmowali ważne dla całej wspólnoty lokalnej decyzje – przypominają organizatorzy kongresu.
Zagadnienia dotyczące rodziny rozpatrywane będą podczas obrad Kongresu na trzech płaszczyznach. Pierwszą ma być prezentacja rzeczywistych możliwości wsparcia rodziny przez instytucje samorządu terytorialnego. Drugą – zastanowienie się, co jest podstawą trwałych więzi między rodziną a wspólnotą lokalną. Trzecim punktem będzie prezentacja najlepszych rozwiązań wypracowanych do tej pory przez polskie samorządy na rzecz rodziny.
Dopełnieniem obrad II Kongresu Polskiej Rodziny mają być Marsze dla Życia i Rodziny, które przejdą ulicami wielu miast 1 czerwca. Do tej pory ich organizację potwierdziło blisko 130 miast.
Źródło: KAI
pam