380 posłów poparło uchwałę opracowaną przez sejmową Komisję Kultury i Środków Przekazu z okazji kanonizacji papieża Jana Pawła II. Z tytułu uchwały zniknęło odniesienie do kanonizacji. Miało to być rozwiązanie kompromisowe wobec przeciwników uchwały.
Za zgłoszoną przez Komisję Kultury i Środków Przekazu uchwałą głosowało 380 posłów, wstrzymało się 2 a 34 było przeciw (posłowie SLD i Twojego Ruchu).
Wesprzyj nas już teraz!
Przeciwko uchwale od samego początku byli posłowie partii Janusza Palikota. Jej pierwotny kształt został zgłoszony przez PSL.
Projekt trafił do sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Tam usiłowano wypracować kompromis. Zmieniono więc tytuł uchwały. Ten pierwotny brzmiał: „Uchwała Sejmu RP w sprawie uczczenia papieża bł. Jana Pawła II”. Komisja zdecydowała, że z tytułu usunięte zostaną słowa: „w dniu jego kanonizacji”, które były obecne w jego początkowej formie.
Posłowie zmienili też treść uchwały. Jej pierwotna wersja, zgłoszona przez PSL brzmiała: „W przeddzień kanonizacji ojca świętego Jana Pawła II, głowy Kościoła powszechnego i wielkiego Polaka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża swoją radość i wdzięczność z powodu tego historycznego wydarzenia”. Komisja zdecydowała, że nie będzie odnosić się do „historycznego wydarzenia” jakim jest kanonizacja. Nowa treść brzmi: „W przeddzień kanonizacji ojca świętego Jana Pawła II, głowy Kościoła powszechnego i wielkiego Polaka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża mu wdzięczność i szacunek”.
W ocenie przewodniczącej Komisji, Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej z PO poprawki przesuwają „akcenty uchwały z samego aktu kanonizacji”.
Przesunięcie „akcentów” niewiele jednak dało, bo posłowie partii Palikota i SLD nadal byli przeciwni podejmowaniu takiej uchwały. Twój Ruch kwestionował w ogóle zasadność podejmowania jakiejkolwiek uchwały, zaś SLD zaproponowało własny projekt nawiązujący do 25-lecia demokracji w Polsce z „elementem określenia roli papieża w tym okresie”.
Twój Ruch i partia Leszka Millera jednogłośnie deklarowały sprzeciw wobec uchwały proponowanej przez Komisję Kultury i Środków Przekazu. Tadeusz Iwiński (SLD) i Anna Grodzka (TR) podczas debaty przekonywali, że projekt uchwały jest niezgodny z konstytucją i narusza 25 art. ustawy zasadniczej m.in. regulujący stosunki między państwem i kościołami. Jednocześnie podkreślali szacunek dla Jana Pawła II, który – jak mówili – przyczynił się do demokratyzacji Polski i wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Sejm odrzucił jednak projekt uchwały autorstwa SLD i miażdżącą większością przegłosował projekt uchwały Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Źródło: tvpparlament
ged