Osoby poszkodowane przez Amber Gold domagają się ustalenia odpowiedzialności… Skarbu Państwa. Jak uzasadniają, to państwo umożliwiło nielegalną działalność firmie Marcina P. stąd należy ustalić jego odpowiedzialność. Zbiorowy pozew może jednak nie przynieść żadnego skutku.
Jak ustalono w toku śledztwa, na skutek działalności firmy Amber Gold poszkodowanych zostało ok. 12 tysięcy osób, szkody szacowane są na około 670 milionów złotych. Szanse na odzyskanie środków są małe.
Wesprzyj nas już teraz!
W tej sytuacji poszkodowani postanowili złożyć pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa. To państwo, poprzez zaniedbania ze strony jego funkcjonariuszy, umożliwiło działalność parabanku – podkreślają poszkodowani domagając się uznania jego odpowiedzialności, bez finansowego zadośćuczynienia. – W moim przekonaniu Skarb Państwa, niestety, dopuścił się rażących uchybień. Dlatego sądzę, że ten pozew wcale nie jest pozbawiony sensu – ocenia prawnik, mec. Roman Nowosielski.
Zasadniczą przeszkodą może się jednak okazać ustawa o dochodzeniu roszczeń w pozwach grupowych. Zastosowanie pozwu zbiorowego jest możliwe, jeśli poszkodowani ponieśli taką samą szkodę. Tak orzekał sąd w Warszawie, do którego trafił pozew klientów Amber Gold, ale krakowskie sądy w tym zakresie nie są już tak rygorystyczne.
Pozew zbiorowy, złożony przez ofiary zawalenie się hali Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 r., został prawomocnie odrzucony. Najprawdopodobniej tak też się stanie z pozwem ofiar Amber Gold.
Źródło: polskatimes.pl
mat