15 kwietnia 2014

Rosjanie i Chińczycy szykują atak na petrodolara?

(fot. Man-ucommons, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via wikimedia commons)

„Voice of Russia” sugeruje, że rosyjskie władze szykują się do ataku na petrodolara. Chcą, by rozliczenia za dostawy surowców energetycznych odbywały się w walutach regionalnych. Rosja podpisała duży kontrakt z Arabią Saudyjską, bliska jest sfinalizowania ważnej transakcji z Indiami i Iranem. Podobne kroki czynią Chińczycy, którzy otwarli ostatnio dwa duże centra – w Londynie i Frankfurcie – mające obsługiwać transakcje w juanach.

Pozycja dolara amerykańskiego jako waluty bazowej dla światowego handlu energią daje Stanom Zjednoczonym wiele korzyści. Popyt zewnętrzny na amerykańską walutę sprawia, że USA mogą się zadłużać i nie ponosić tego konsekwencji, co ma miejsce w przypadku innych krajów. Jeśli np. japoński nabywca chce kupić baryłkę ropy z Arabii Saudyjskiej, musi za nią zapłacić dolarami.

Wesprzyj nas już teraz!

Rozliczenia dolarowe obowiązują w ramach umów z Gazpromem, który dostarcza gaz ziemny Europejczykom. Do niedawna znaczna część transakcji handlowych UE-Chiny odbywała się także w tej walucie. Ostatnio Chiny postanowiły odejść od niej na rzecz rozliczeń w walutach regionalnych. Podobnie zamierzają zrobić Rosjanie. Głównymi zwolennikami tego planu są doradca ekonomiczny prezydenta Rosji Siergiej Glaziew i Igor Sieczin, prezes koncernu Rosnieft, największej rosyjskiej spółki naftowej i bliski sojusznik Władimira Putina. Obaj najchętniej zastąpiliby dolara rublem.

O odejściu od dolara w rozliczeniach handlowych mówił jakiś czas temu były minister gospodarki Aleksiej Uljukajew. Stwierdził on, że rosyjskie firmy „muszą być odważniejsze w podpisywaniu umów w rublach i walutach krajów partnerskich”. 2 marca br. Andriej Kostin, prezes państwowego banku VTB, podczas spotkania z innymi bankowcami zapowiedział, że Gazprom, Rosnieft i Rosoboroneksport – przedsiębiorstwo państwowe specjalizujące się w eksporcie uzbrojenia – rozpoczną wymianę w rublach. Dodał, że trzeba stworzyć odpowiedni mechanizm do obsługi takich transakcji.

Jeszcze tego samego dnia marszałek izby wyższej rosyjskiej Dumy – Walentina Matwijenko – złożyła wniosek w celu opracowania mechanizmu zastąpienia rozliczeń rublami, by w ten sposób zabezpieczyć się przed konsekwencjami kryzysów w innych częściach świata. Wprowadzeniem takiego rozwiązania ma się zająć prezes Rosnieft, Igor Sieczin, który został nominowany na przewodniczącego rady dyrektorów Saint-Petersburg Commodity Exchange. W październiku 2013 roku Sieczin, przemawiając podczas Światowego Kongresu Energetycznego w Korei, wezwał do stworzenia „globalnego mechanizmu handlu gazem ziemnym” i zasugerował, by stworzyć program wymiany międzynarodowej dla krajów, które zdecydują się na transakcje w walutach regionalnych.

Rosnieft niedawno podpisał szereg dużych kontraktów na eksport ropy do Chin i jest bliski podpisania gigantycznej umowy z indyjskimi firmami. Rozliczenia kontraktów nie będą odbywały się w dolarach. Reuters donosi także, że Rosja jest bliska sfinalizowania umowy barterowej z Iranem. W zamian za pewne towary Rosjanie będą mogli wywozić około 500 tys. baryłek ropy irańskiej dziennie i handlować nią na rynkach światowych.

Źródło: zerohedge.com, AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram