6 kwietnia 2014

W Kazachstanie poświęcono cztery polskie cmentarze wojenne

(Fot. Andrzej Sidor/FORUM)

W Kazachstanie odbywają się uroczystości otwarcia i poświęcenia czterech cmentarzy wojennych znajdujących się na szlaku Armii Polskiej gen. Władysława Andersa. Na cmentarzach w Merke, Szopok, Ługowoje i Mankent spoczywają żołnierze oraz cywile, którzy w 1942 roku rozpoczęli formowanie II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Ewakuowani z ZSRR na mocy porozumienia Sikorski – Majski zmarli w drodze do Polski z wycieńczenia, głodu i chorób.

 

W uroczystościach uczestniczą przedstawiciele Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, wojska oraz grupa Sybiraków, którzy w czasie II wojny światowej przebywali na ówczesnym obszarze Kazachskiej Republiki Sowieckiej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

4 kwietnia odbyło się odsłonięcie i poświęcenie cmentarza w miejscowości Mankent. Po okolicznościowych przemówieniach m. in. Jana Stanisława Ciechanowskiego, kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz prof. Andrzeja Kunerta, sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, zostały złożone wieńce i zapalono znicze. Trudno określić liczbę osób, które mogą spoczywać w Mankent, znane są tylko nazwiska 51 żołnierzy, które zachowały się dzięki ewidencji wojskowej. Modlitwę nad grobami Polaków odmówił ks. płk Jan Domian, kapelan ordynariatu polowego, wikariusz biskupi ds. koordynacji duszpasterstwa wśród kombatantów i weteranów.

 

W sobotę został otwarty i poświęcony został cmentarz wojskowy w Merke. Delegacja odwiedziła także dwa inne, otwarte w 2000 roku cmentarze w Szopok (Czokpak), Ługowoje. Wcześniej władze nie zgadzały się na oficjalne otwarcie nekropolii. Na grobach Polaków położono wieńce, wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze.

 

Wszystkie cmentarze mają podobny charakter i nawiązują do innych nekropolii znajdujących się m. in. na Bliskim Wschodzie. W centralnym punkcie cmentarzy znajduje się granitowy obelisk z wizerunkiem orła Wojska Polskiego. Na obelisku widnieje inskrypcja w językach kazachskim i polskim: „Tu spoczywają żołnierze Armii Polskiej na wschodzie oraz cywile, byli więźniowie oraz łagiernicy, którzy zmarli w drodze do ojczyzny”. Tam, gdzie udało się to ustalić, umieszczone zostały również tablice z nazwiskami spoczywających osób.

 

W niedzielę, 6 kwietnia Mszę św. za Polaków zmarłych podczas II wojny światowej w Kazachstanie będzie celebrował w Szymkencie ks. płk Domian.

 

Ewakuacja Polaków z ZSRR rozpoczęta na mocy porozumienia Sikorski – Majski w lipcu 1941 roku zakończyła się w sierpniu 1942 r. W dwóch etapach przetransportowano do Persji blisko 120 tys. ludzi, w tym według różnych szacunków około 41 tys. żołnierzy i 78 tys. cywilów, spośród których 18 tys. stanowiły dzieci.

 

Na mocy traktatu Sikorski – Majski z 1941 roku sowieci zgodzili się na uwolnienie polskich jeńców aresztowanych po 1939 roku. Mieli oni stworzyć polską armię. W sumie z terenów Związku Radzieckiego wyruszyło około 120 tysięcy osób z czego większość stanowili cywile i dzieci.

 

Uroczystości w Kazachstanie związane są z przypadającą w maju br. 70. rocznicą Bitwy o Monte Cassino, w której brali udział żołnierze II Korpusu Polskiego, którego trzon stanowili ewakuowani z ZSRR Polacy.

 

Źródło: KAI

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram