25 marca 2014

Każde dziecko, również chore ma prawo do życia – przekonują lekarze z Ogólnopolskiej Sekcji Ginekologów Położników Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy, z okazji obchodzonego dzisiaj Dnia Świętości Życia. Jednocześnie medycy apelują do całego środowiska lekarskiego o większe wsparcie kobiet oczekujących narodzin dziecka z wadami letalnymi.

 

Dr Iwona Rawicka ze Szczecina jest położnikiem-ginekologiem, posiada również bogate doświadczenie w zakresie naturalnego planowania rodziny. – Wady letalne nie dają żadnych szans na przeżycie dziecka. Od lekarzy kobiety słyszą słowa: po co takie ciąże kontynuować? Ja współpracowałam z trzema kobietami, które urodziły dzieci z takimi wadami. Od jednej z nich, tuż po pogrzebie usłyszałam podziękowanie, że nie zgotowali dziecku śmierci, tylko pozwoli na godne odejście. Żyło osiem godzin, a ojciec przez ten czas trzymał dziecko za rączkę – mówiła dr Rawicka. Uczestniczyła ona w ogólnopolskim zjeździe katolickich ginekologów, położników i naprotechnologów, który odbył się w dniach 21-23 marca w Mariówce koło Radomia.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Fakt urodzenia dziecka z wadami letalnymi i jego ochrzczenie jest niezwykle ważnym momentem terapeutycznym – dodaje dr Maria Szczawińska z Krakowa. – Śmierć jest traumą, ale ten czas pozwala przeżyć okres żałoby i wrócić do równowagi – zauważa szefowa Ogólnopolskiej Sekcji Ginekologów Położników Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy.

 

Zdaniem dr Szczawińskiej, Dzień Świętości Życia uczula na wartość i godność ludzkiego życia, również dziecka chorego. Zaznacza przy tym, że wiele par nie jest przygotowanych do zaakceptowania takiego faktu. Wspomina, że prowadziła pacjentkę, która urodziła dziecko z zespołem Downa. – Chciałam jej przekazać tę informację w sposób delikatny, ale następnego dnia została o tym poinformowana przez kogoś innego. Ta kobieta chciała mieć zdrowie dziecko. Po urodzeniu zawiozłam ją na intensywną terapię, gdzie było jej dziecko. Chciała od razu je dotknąć i ostateczne je zatrzymała. Potem była wdzięczna za okazaną pomoc. Usłyszałam od niej później: dlaczego nikt nie mówi, że takie dziecko może dać tyle radości. Niestety, lekarze i całe otoczenie nie przyjmuje do wiadomości, że ktoś chce urodzić chore dziecko, otoczyć je miłością. Są pary, które mają szczególne poczucie wartości życia ludzkiego. Ale są to pary samotne, bo nie zbyt wielu lekarzy, którzy chcą prowadzić takie ciąże – opowiada dr Szczawińska.

 

Ustanowienie Dnia Świętości Życia jest odpowiedzią na wezwanie papieża Jana Pawła II, który w encyklice „Evangelium vitae” napisał, iż podstawowym jego celem jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.

 

Źródło: KAI

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 12 291 zł cel: 500 000 zł
2%
wybierz kwotę:
Wspieram