Estońskie ministerstwo zdrowia dąży do obniżenia limitu wiekowego dotyczącego sterylizacji. Jeśli zmiany wejdą w życie, to legalna sterylizacja będzie możliwa już w wieku 26 lat. Jest to szczególnie dziwne w świetle problemów demograficznych z którymi boryka się Estonia. Współczynnik płodności wynosi tam 1,45 dziecka na kobietę, a mediana wieku kobiet to 44 lata.
Obecnie takiej operacji mogą poddać się osoby w wieku min. 35 lat oraz kobiety mające już 3 dzieci. Sterylizacja jest dozwolona także w przypadku gdy ciążą stanowi zagrożenie dla zdrowia kobiety, gdy wychowanie dziecka przez nią zostanie uznane za niewskazane, bądź gdy istnieją szczególne przeciwskazania dotyczące leków antykoncepcyjnych.
Wesprzyj nas już teraz!
Liberalizacja prawa sterylizacyjnego ma zdaniem jego zwolenników być przejawem uznania prawa dorosłych istot do decydowania o sobie. – Kodeks etyczny Światowego Stowarzyszenia Ginekologów mówi, że dorośli, mający zdolność do czynności prawnych powinni mieć nielimitowane prawo do podjęcia decyzji o sterylizacji aby zapobiec ciąży – powiedziała Helle Karro ze Szpitala Uniwersyteckiego w Tartu. – Musi to być oczywiście poprzedzone szukaniem porad i czasem na refleksję. Zgodnie z prawem przynajmniej miesiąc musi minąć od wyrażenia zgody na sterylizację, a w każdej chwili można zrezygnować – dodała Karro cytowana przez lifesitenews.com.
Planowana liberalizacja prawa dotyczącego sterylizacji dziwi w świetle problemów demograficznych Estonii. Jak pisze Hilary White na łamach lifesitenews.com, współczynnik płodności w kraju wynosi 1.45 dziecka na kobietę. Jest tak chociaż przed 1990 r. w kraju wynosił on powyżej 2 dzieci na kobietę. Do 1998 r. spadł on do 1,28. Od tego czasu wzrósł, ale nieznacznie. Problemy demograficzne Estonii wiążą się także ze znaczną liczbą aborcji. Aborcją kończy się aż 40 proc. ciąż – co jest mimo wszystko niższym odsetkiem, niż w czasach ZSRR.
Źródło: lifesitenews.com
Mjend