Kościół zbudowany w 1693r. na polecenie Jana III Sobieskiego, a zniszczony przez UPA w 1943r., na nowo będzie służył mieszkającym w pobliżu katolikom. 15 czerwca br. nastąpi ponowne poświęcenie kościoła św. Trójcy w Okopach na dawnych Kresach Rzeczypospolitej.
Okopy św. Trójcy to dawna twierdza, która była m.in. świadkiem konfederacji barskiej. W „Nie – Boskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego, Okopy św. Trójcy zostały określone mianem ostatniego przyczółka arystokracji.
Wesprzyj nas już teraz!
Twierdza została zlokalizowana w strategicznym miejscu u ujścia Zbrucza do Dniestru, w późniejszym obwodzie tarnopolskim, w rejonie borszczowskim II RP. Zaprojektowana przez Tylmana z Gameren „trzymała w szachu” tureckie wojska stacjonujące w pobliskiej twierdzy Chocim oraz Kamieńcu Podolskim. W rok po rozpoczęciu budowy twierdzy, Król Jan III Sobieski zlecił również budowę kościoła, który miał służyć katolikom. Niewielki, barokowy budynek składał się z nawy i prezbiterium na planie prostokąta. Wg lokalnej tradycji, właśnie w kościele mieli bronić się ostatni konfederaci z 1769r.
Kościół po raz pierwszy został zniszczony podczas konfederacji barskiej. W 1903r. odbudowany, a ponownie zniszczony w 1943r. przez UPA. Po upadku Związku Radzieckiego, nie zdecydowano się na jego kolejną odbudowę gdyż sądzono, że w pobliżu nie ostał się już żaden katolik. Sprawa na nowo odżyła i nabrała tempa po zeszłorocznej wizycie motocyklistów z Rajdu Katyńskiego, którzy odwiedzając Okopy św. Trójcy, uporządkowali wnętrze zniszczonego kościoła, aby móc w nim odprawić Mszę Świętą. Wizyta motocyklistów i możliwość uczestniczenia we Mszy Świętej wywołała wielki entuzjazm wśród lokalnej społeczności, która licznie zgromadziła się w zrujnowanym kościele.
Niedługo potem zapadła decyzja o odbudowie kościoła, który obecnie jest już otynkowany. 15 czerwca 2014r. odbędzie się ponowne poświęcenie kościoła i wznowienie działalności duszpasterskiej w Okopach Świętej Trójcy.
Źródło: hussar.com.pl
poz