Wierni Kościoła greckokatolickiego rozpoczęli dzisiaj okres Wielkiego Postu, która potrwa 7 tygodni. Cechą charakterystyczną Wielkiego Postu w Kościele greckokatolickim jest to, że Msze święte odprawia się tylko w soboty i niedziele, a w pozostałe dni inne nabożeństwa pokutne.
– W środy i piątki odbywa się Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów. Przypomina ona Liturgię Wielkiego Piątku w Kościele rzymskokatolickim, ale nie to jest to samo. Adoruje się eucharystię na kolanach, a potem przyjmuje komunię świętą – wyjaśnia abp Jan Martyniak, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce.
Wesprzyj nas już teraz!
W pozostałe dni są to godziny kanoniczne lub akafist do Męki Pańskiej. Nie odprawia się Gorzkich Żali, natomiast w niedziele śpiewa się nabożeństwa Pasji, składające się z tekstów biblijnych. Mimo że w liturgii wschodniej nie ma obowiązku odprawiania Drogi Krzyżowej, w niektórych parafiach jest ona również praktykowana.
Wiernych obowiązuje praktykowanie postów, udział w rekolekcjach, przystąpienie do Sakramentu Pokuty i Eucharystii oraz powstrzymanie się od zabaw. Specyficznym gestem w tym czasie są głębokie pokłony do ziemi, którymi rozpoczyna się i kończy modlitwy na znak uniżenia i pokuty.
KAI
mat