Podczas piątkowej uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych podane zostaną nazwiska kilkunastu osób zamordowanych przez komunistów w czasach stalinowskich. W piątek prezydent przyzna również Krzyż Niepodległości żyjącym jeszcze Żołnierzom Wyklętym.
O zidentyfikowaniu kolejnych, tym razem aż kilkunastu Żołnierzy Wyklętych – pochowanych przez komunistów pod osłoną nocy pod cmentarnym płotem – poinformowała „Rzeczpospolita”. Wciąż niestety nie wiadomo, czy na „Łączce” znajdują się szczątki płk. Witolda Pileckiego, bohatera AK, dobrowolnego więźnia Auschwitz, który został rozstrzelany przez ubeków w mokotowskim więzieniu w maju 1948 r.
Od 2012 r. na powązkowskiej Łączce wydobyto szczątki ok. 200 osób, ale w tym roku najprawdopodobniej rozpoczną się kolejne ekshumacje. Wyroków śmierci, które wykonano w więzieniu na warszawskim Mokotowie, było w tych latach ponad 300.
Wesprzyj nas już teraz!
Ustalenie tożsamości kolejnych ofiar bezpieki było możliwe dzięki naukowcom z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmu (PBGOT), która działa przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. Dotychczas historykom IPN i genetykom PBGOT udało się ustalić nazwiska 16 ofiar. Wśród nich jest m.in. Hieronim Dekutowski, ps. Zapora, Stanisław Kasznica, Zygmunt Szendzielarz, ps. Łupaszka.
Prezydent Komorowski zapowiedział również, że z okazji przypadającego 1 marca Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych przyzna Krzyż Niepodległości żyjącym weteranom walk przeciwko komunistom.
Źródło: rp.pl
kra