American Heart Association przestrzega przed ryzykiem związanym z korzystaniem z antykoncepcji hormonalnej. Jak zauważa w swoim poradniku dotyczącym prewencji chorób serca dla kobiet antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko nadciśnienia krwi, zakrzepicy i zawałów. To kolejny raz, gdy to stowarzyszenie przestrzega przed zagrożeniami powiązanymi ze stosowaniem środków kontroli urodzin.
– Jeśli jesteś kobietą, masz takie same czynniki ryzyka zawału jak mężczyźni, a dodatkowo inne, związane z hormonami, kontrolą płodności, ciążą, narodzinami dziecka itd. – powiedział doktor nauk medycznych Cheryl Bushnell główny autor poradnika. Zwrócił on jednocześnie uwagę, że kobiety mają możliwość zmniejszania czynników ryzyka już od lat dziecięcych.
Wesprzyj nas już teraz!
Zawał jest trzecią wśród najczęstszych przyczyn zgonów u kobiet, a 60 proc. umierających na zawał to kobiety. Ryzyko związane z antykoncepcją jest najpoważniejsze u kobiet z nadwagą, nadciśnienie palących, cierpiących na migrenę i mających powyżej 40 lat.
W Stanach Zjednoczonych nadwaga to poważny problem. Jak podaje American Heart Association na nadwagę cierpi 2/3 kobiet – 60,2 proc. białych, 78,2 proc. Latynosek i 79,9 proc. czarnych. Autorzy poradnika zwrócili też uwagę na zwiększone ryzyko nadciśnienia u kobiet biorących antykoncepcję i cierpiących na choroby nerek, nadwagę i mających w rodzinie osoby z nadciśnieniem.
Jednak nawet dla pozostałych kobiet antykoncepcja hormonalna jest ryzykowna. Jak zauważa Kirsten Andersen na łamach lifesitenews.com także młode i szczupłe kobiety cierpią na problemy zdrowotne wywołane antykoncepcją. 18-letnia Kanadyjka Marit McKenzie zmarła na krwotok mózgu z powodu zażycia pigułki Diane-35. Ten środek miał ponadto wpływ na zgon 27 Holenderek, w większości poniżej trzydziestki. Z kolei 29-letnia Kanadyjka, Marie-Claude Lemieux zapadła na zawał i paraliż (później częściowo wyleczony) pod wpływem zażycia Tri-Cyclenu. Kobieta nie miała żadnych czynników ryzyka i twierdzi, że nikt nie poinformował jej o ryzyku związanym z pigułką.
Źródło: lifesitenews.com / stroke.ahajournals.org
Mjend