4 lutego 2014

USA: prokuratorzy buntują się przeciwko szefowi Departamentu Sprawiedliwości

Setki prokuratorów pracujących dla Departamentu Sprawiedliwości zbuntowało się przeciwko prokuratorowi generalnemu, Ericowi Holderowi. Holder poparł projekt ustawy, która przewiduje radykalne zmniejszenie obowiązkowych minimalnych kar dla handlarzy narkotyków. Rząd Obamy chce w ten sposób zaoszczędzić setki tysięcy dolarów, likwidując niektóre więzienia.

 

Ustawa Durbin – Lee przewiduje drastyczne obniżenie kar dla handlarzy niebezpiecznymi narkotykami tj. marihuaną, heroiną, metamfetaminą, PCP i innymi odurzającymi środkami, często śmiertelnymi.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Setki prokuratorów federalnych, w tym szef senackiej Komisji Sądownictwa, senator Chuck Grasslay przekazali list Krajowego Stowarzyszenia Prokuratorów USA sekretarzowi Ericowi Holderowi. Prawnicy o różnych sympatiach politycznych napisali w nim, iż „obowiązujące minimalne kary już i tak są znacznie zredukowane i odnoszą się jedynie do najpoważniejszych przestępstw. Uderzają także w najgroźniejszych przestępców i chronią praworządnych obywateli”.

 

Prokuratorzy dodali, że „są absolutnie przeciwni zmianie prawa, znoszącego minimalne kary pozbawienia wolności dla przestępców narkotykowych”. Ich zdaniem, dotychczasowe prawo przyniosło ogromne efekty, przyczyniając się do znacznego ograniczenia przestępczości narkotykowej w porównaniu z tym, co było jeszcze 50 lat temu.

 

Prokuratorzy obawiają się, iż wskutek wprowadzenia nowego prawa przekupni sędziowie będą wydawać arbitralne i niesprawiedliwe orzeczenia. Do tej pory w sytuacji, gdy nawet obrońcom skazanego udało się przekonać sąd o skrusze handlarza narkotyków, sędzia musiał skazać go na minimalną karę pozbawienia wolności. Po zmianie prawa, przestępca nie będzie musiał odbywać kary w więzieniu.

 

Inicjatorzy ustawy i administracja obecnego prezydenta przekonują, że obowiązujące prawo jest „anachroniczne” i „wrzuca wszystkich przestępców do jednego wora”.

 

Departament Sprawiedliwości skarży się z powodu stale rosnących kosztów utrzymania więzień, w których połowę skazanych stanowią przestępcy narkotykowi. W tej chwili roczny koszt utrzymania jednego więźnia waha się od 21 tys. do 33 tys. dol. w zależności od poziomu bezpieczeństwa więzienia. W kraju istnieje 218 tys. więzień federalnych.

 

Nowa ustawa da sędziom większą swobodę w decydowaniu o charakterze kary w przypadku przestępstw za handel narkotykami.

 

Na szybkie przyjęcie ustawy naciska prezydent Barack Obama. Tuż przed Bożym Narodzeniem prezydent wykorzystał swoje kompetencje do złagodzenia wyroków ośmiu osobom skazanym na wiele lat pozbawienia wolności za handel narkotykami.

 

 

Źródło: heraldbulletin.com, crimeandconsequences.com, AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram