Po naciskach amerykańskich władz 40 spośród 300 banków szwajcarskich zgodziło się przekazać amerykańskiemu Departamentowi Sprawiedliwości informacje o tajnych kontach obywateli USA.
Banki w zamian zażądały nietykalności i odstąpienia od śledztw w sprawie udzielania Amerykanom pomocy w unikaniu płacenia podatków.
Wesprzyj nas już teraz!
40 spośród 300 szwajcarskich banków– wbrew dotychczasowej zasadzie nieujawniania informacji o swoich klientach osobom trzecim – zgodziło się pomóc amerykańskiemu fiskusowi. Banki te będą dobrowolnie przekazywać amerykańskim władzom informacje o „podejrzanych” transakcjach w zamian za odstąpienie amerykańskiego rządu od procesów sądowych i wysokich grzywien.
Amerykanie nakazali do końca ub. roku zdeklarować się szwajcarskim bankom, czy będą przekazywać Departamentowi Sprawiedliwości informacje o podejrzanych transakcjach amerykańskich obywateli. Tym, którzy tego nie zrobili zagrozili procesami i wysokimi grzywnami.
Koniec dyskrecji
Eksperci zauważają, że po kilkudziesięciu latach, szwajcarski sektor bankowy zbudowany w oparciu o zasadę absolutnej dyskrecji wobec swoich klientów, zaczyna od niej coraz częściej odstępować. Banki obawiając się kosztownych procesów sądowych i wysokich grzywien decydują się na współpracę z amerykańskimi władzami.
Zgodnie z prawem szwajcarskim każdy dorosły – bez względu na obywatelstwo – może otworzyć konto bankowe w Szwajcarii. Banki zazwyczaj odmawiają rządom obcych państw ujawnienia jakichkolwiek danych swoich klientów. Z tego powodu Szwajcarzy nieraz byli oskarżani o dopomaganie obcym obywatelom w unikaniu płacenia podatków i ukrywanie środków kryminalistów.
Tymczasem Szwajcarskie Stowarzyszenie Bankowców podkreśla, że anonimowość nie zwalnia posiadaczy konta z obowiązku przestrzegania „przepisów prawa kraju pochodzenia w odniesieniu do transgranicznej działalności gospodarczej”. I chociaż banki nie mogą ujawniać informacji finansowych osobom trzecim, to jednak muszą znać tożsamość swoich klientów. Szwajcarskie prawo dopuszcza zniesienie tajemnicy bankowej w niektórych przypadkach.
W tej chwili Departament Sprawiedliwości USA prowadzi postepowania wobec 14 banków, m.in. przeciw Credit Suisse, Julius Baer i szwajcarskiemu oddziałowi banku HSBC.
Źródło: Newsmax.com, usatoday.comy, AS.