Czołowy kanadyjski publicysta, pisarz i poeta George Jonas w swoim artykule skrytykował aborcyjną mentalność dominującą w jego kraju. Oskarża w nim swoje pokolenie o to, że poprzez legalizację aborcji i nieprzychylną posiadaniu dzieci mentalność przyczynia się do ekonomicznego samobójstwa. Jego zdaniem sprzeciw wobec aborcji i poświęcenie się dla potomstwa jest czymś zgodnym z naturą, a odejście od tego stanowi zagrożenie dla bytu kraju.
„Chcemy żyć w zdrowiu na zawsze i zaczynamy od zabijania tych, którzy mogą przeszkadzać nam w osiągnięciu tego celu”, napisał w artykule “The suicidal generation” opublikowanym w styczniu br. na łamach National Post. Jonas nie jest zdeklarowanym obrońcą życia i jego argumenty mają raczej charakter utylitarny. Tym niemniej robią jednak wrażenie. Publicysta w ostrych słowach wypowiada się o członkach swojego pokolenia, którzy w teorii „nie mają nic przeciwko dzieciom”, jednak w praktyce nie chcą ich płodzić. Ludzie ci cenią sobie cudze dzieci, w których widzą np. potencjalnych dawców organów dla siebie czy płatników składek emerytalnych. Sami jednak nie chcą ich wychowywać, gdyż obawiają się związanych z tym kosztów.
Wesprzyj nas już teraz!
Słynny pisarz i publicysta uznaje za absurd system, w którym długi czas życia na emeryturze (sięgający jego zdaniem w Kanadzie 20-30 lat) idzie w parze z niechęcią do posiadania potomstwa. Jonas zwraca uwagę, że obniżenie liczby potomków skutkować może obniżeniem standardu życia wszystkich, zwłaszcza ludzi starszych, emerytów. Jego zdaniem mniej dzieci oznacza obniżenie ilości i jakości diagnostyki, operacji, badań geriatrycznych itp. Niska dzietność stanowi więc podcinanie korzeni, na których się samemu siedzi – to życie tak jakby jutro miało nie nadejść.
Jak podaje lifesitenews.com, Kanadyjczykowi zarzucono, że jego poglądy wynikają z motywów religijnych. W opublikowanym dwa dni później artykule Jonas argumentuje, że twierdzenia te są nietrafne, gdyż czysto rozumowe przesłanki wystarczają, by odrzucić kulturę aborcji. Twierdzi także, że obrona własnych dzieci i poświęcenie dla nich jest postawą naturalną i spotykaną w przyrodzie.
George Jonas jest autorem 16 książek, sztuki teatralnej i dwóch oper. Odgrywa bardzo ważną rolę w kanadyjskim dyskursie politycznym. Choć nie jest zdeklarowanym przeciwnikiem aborcji, wielokrotnie negatywnie wypowiadał się o jej zwolennikach – czym szokował liberalną opinię publiczną. „Wynaleźliśmy eufemizmy, takie jak <wybór> zamiast <zabójstwo>, a także pseudo-dylematy, dotyczące np. zastanawiania się nad tym kiedy naprawdę zaczyna się życie”. W Kanadzie współczynnik płodności wynosi 1,7 na kobietę w wieku rozrodczym. Jest to i tak więcej, niż w Polsce, gdzie wskaźnik ten to ok. 1,3.
Źródła: fullcoment.nationalpost.com / lifesitenews.com
Mjend