Część katolickich organizacji w Stanach Zjednoczonych została zwolniona z przymusu refundowania swoim pracownikom antykoncepcji, aborcji i sterylizacji. Jest to wynik długotrwałych walk katolików o zwolnienie ich z niemoralnego obowiązku.
Decyzją Sądu Najwyższego USA z 31 grudnia wieczorem, zaledwie kilka godzin przed praktycznym wejściem w życie przepisów Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej USA, zezwolił na wyłączenie części organizacji katolickich z reformy systemu ochrony zdrowia. Zmusza ona pracodawców do refundowania pracownikom, w ramach powszechnej opieki medycznej, m.in. środków poronnych i antykoncepcyjnych oraz zabiegów sterylizacji. W całym kraju złożono w tej sprawie do Sądu Najwyższego co najmniej 90 pozwów sądowych reprezentujących ponad 300 różnych podmiotów prawnych.
Wesprzyj nas już teraz!
Dzięki działaniom obrońców życia trybunał uznał, że część kluczowych wymagań ustawy Affordable Care Act zostaje czasowo zawieszona wobec grup umocowanych religijnie. Taką decyzję ogłosiła przewodnicząca składu sędzia Sonia Sotomayor, odpowiadając na skargi dwóch katolickich organizacji typu non-profit. Chodzi o pozwy złożone przez Zgromadzenie Sióstr Zakonnych od Ubogich z Denver oraz stowarzyszenie Christian Brothers Services z Illinois, w których przedstawiły one swoje moralne oraz religijne zastrzeżenia wobec nowego prawa. Orzeczenie będzie mogło być stosowane analogicznie również do innych instytucji religijnych.
KRaj