Archidiecezja Nowego Jorku cieszy się z poniedziałkowej decyzji sędziego federalnego, który orzekł, iż organizacje religijne niewyłączone ustawowo z obowiązywania Obamacare nie mogą być zmuszane przez rząd do wykupienia obowiązkowych polis zdrowotnych, obejmujących usługi sprzeczne z ich przekonaniami. Chodzi o polisy, które gwarantują darmowe „usługi” w zakresie antykoncepcji, aborcji i sterylizacji.
Sędzia federalny Brian Cogan uznał, iż organizacje katolickie udowodniły, że ustawa zmusza je do wykonywania aktów sprzecznych z ich religią. Dodał, iż rząd wywiera na nie ogromną presję, do czego nie ma prawa. Zgodnie z ustawą zdrowotną instytucje, które nie wykupią najpóźniej do końca tego roku polis ubezpieczeniowych dla swoich pracowników (gwarantujących dostęp do antykoncepcji, aborcji i sterylizacji) będą podlegać grzywnie w wysokości 100 dol. dziennie. Sędzia Cogan wypowiadał się w sprawie Catholic Health Care System, Catholic Health Services of Long Island (kontrolującej 3 z 6 katolickich szpitali w diecezji, hospicjum, liczne przychodnie i domy opieki; finansuje polisy dla 25 tys. pracowników), Cardinall Spellman High School i Monsignor Farell High School.
Wesprzyj nas już teraz!
Prawnicy archidiecezji nowojorskiej zaskarżyli ustawę zdrowotną po tym, jak się okazało, iż katolickie instytucje nie zostały wyłączone z obowiązywania „Obamacare”. Argumentowali w sądzie, iż katolickie szkoły, szpitale i przychodnie nie powinny być zmuszane do aktów sprzecznych z ich religią i wskazaniami sumienia wierzących. Powołali się na pierwszą poprawkę do konstytucji.
Swojego zadowolenia z poniedziałkowej decyzji nie krył rzecznik archidiecezji Nowego Jorku Joseph Zwilling. Jednocześnie Jennifer Lee, prawniczka Amerykańskiej Unii Wolności Obywatelskich stwierdziła, iż w całym kraju toczy się 75 podobnych postępowań wszczętych przez organizacje religijne nieobjęte zwolnieniem z obowiązywania skandalicznej ustawy zdrowotnej. Jednak orzeczenie nowojorskiego sędziego jest pierwszą decyzją zabraniającą rządowi nakładania kar za niewykupienie polis.
Rzecznik archidiecezji komentując orzeczenie uznał, iż „sąd słusznie podważył sztuczną konstrukcję, która czyniła pracowników organizacji religijnych – innych niż duchownych – obywatelami drugiej kategorii”. Dodał, iż decyzja sędziego potwierdziła nie tylko prawo do wolności sumienia, ale także do działania zgodnego z przekonaniami religijnymi.
Źródło: Newsmax.com, AS.