13 grudnia 2013

„Precz z komuną” oraz „Stan wojenny – pamiętamy” – takie hasła podnosiło około 400 osób zgromadzonych w nocy z czwartku na piątek pod domem Wojciecha Jaruzelskiego. Demonstranci  nawoływali do osądzenia działalności człowieka, który 32 lata temu wprowadził w Polsce stan wojenny.

Protestujący odśpiewali również Hymn Polski, „Boże, coś Polskę” czy „Rotę”. Ułożyli również krzyż ze zniczy. W apelu poległych odczytali kilkadziesiąt nazwisk stanu wojennego. W ich intencji została również odmówiona modlitwa. Zgromadzeni apelowali, by komunistycznych dygnitarzy pozbawić odznaczeń państwowych i nie chować w alejach zasłużonych. Demonstracja trwała mniej więcej kilkadziesiąt minut. Jaruzelski – by tradycji stało się zadość – kilka dni wcześniej znalazł się w szpitalu.

Wesprzyj nas już teraz!

Z kolei ulicami Gdańska przeszedł w czwartek przemarsz zmierzający pod Pomnik Poległych Stoczniowców. – Stan wojenny był aktem tchórzostwa upadającego systemu komunistycznego i personalnie komunistów z Wojciechem Jaruzelskim na czele. Dziś mamy narastającą okupację kłamstwa, które nas zniewala. Jedyne rozwiązanie to wejście na drogę prawdy i dawanie jej świadectwa w codziennym naszym życiu – powiedział Stanisław Fudakowski, przewodniczący komitetu strajkowego w Stoczni Gdańskiej 13 grudnia 1981 r. Uczestnicy przemarszu nieśli ze sobą transparenty m.in. z napisem: „Precz z komuną. Norymberga dla komuny”. Marsz poprzedziła modlitwa na Targu Siennym, gdzie 17 grudnia 1981 r. zginął postrzelony podczas demonstracji przeciwko stanowi wojennemu dwudziestoletni Antoni Browarczyk.

Przed północną pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców odczytano apel poległych, zorganizowany przez środowiska niepodległościowe z Gdańska.

Instytut Pamięci Narodowej w 32 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego organizuje kampanię społeczną upamiętniającą jego ofiary. Już 12 grudnia 2013 r. o godz. 17:00 na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie pojawiło się symboliczne Światło Wolności. Ma być hołdem złożonym wszystkim ofiarom stanu wojennego i manifestacją przywiązania do idei wolności i prawdy niezależnie od czasu i warunków politycznych. W akcji będzie mógł wziąć udział każdy, zapalając 13 grudnia o 19.30 świeczkę w oknie. Wydarzenie nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. W oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapłonęła wtedy świeca. Na znak jedności z rodakami zapalił ją papież Jan Paweł II.

32 lata temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, Rada Państwa wprowadziła w Polsce stan wojenny. Władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z gen. Wojciechem Jaruzelskim na czele. Stan wojenny trwał do 22 lipca 1983 roku. W tym czasie straciło życie ponad sto osób, internowanych zostało ponad 10 tysięcy osób w blisko 50 ośrodkach w całym kraju. Tysiące ludzi było represjonowanych i wyrzuconych z pracy za udział w protestach, popieranie podziemnej „Solidarności”, czy działalność antykomunistyczną.

Źródło: interia.pl/wpolityce.pl/ipn.gov.pl/wp.pl

KRaj

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram