Radni miasta Szczecina żądają, by z miasta zniknął pomnik wdzięczności armii sowieckiej. Wojewoda nie widzi przeciwwskazań.
W przyjętym w 2011 r. planie zagospodarowania przestrzennego, za którym głosowały różne kluby radnych, również SLD, jest zapis o możliwości usunięcia pomnika z tego miejsca. Na razie wojewódzki oddział Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa nie zajmował się kwestią pomnika ku czci armii sowieckiej w Szczecinie czy też Kolumną Zwycięstwa poświęconą czerwonoarmistom w Stargardzie Szczecińskim.
Wesprzyj nas już teraz!
Urzędnicy podkreślają, że w kwestii pomników żołnierzy sowieckich ograniczenia na nich nakłada umowa z 1994 r. „o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji, która zobowiązuje strony do ochrony miejsc pamięci”. Wojewoda wydaje w oparciu o przepisy krajowe zgodę na „przeprowadzanie robót ziemnych, wznoszenie pomników i innych urządzeń na cmentarzach i grobach wojennych” .
Natomiast inne działania w sprawie pomników i miejsc pamięci niezwiązanych bezpośrednio z pochówkiem żołnierzy są zadaniami gminy – wskazują. A do takich należy szczeciński pomnik wdzięczności.
– Po uzyskaniu informacji, że rozważana jest rozbiórka pomnika i przeniesienie jego wybranych elementów na wskazane miejsce na cmentarzu Wojennym w Stargardzie Szczecińskim, wojewoda stwierdził, iż zezwolenie w tej sprawie może zostać wydane po dopełnieniu wszelkich formalności przez gminę oraz po wcześniejszym przygotowaniu koncepcji przeniesienia i umieszczenia wybranych elementów na tym cmentarzu – dodaje Centrum.
Pomnik Sowietów powstał w 1950 r. i ma upamiętniać żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zdobywali miasta Pomorza Zachodniego podczas II wojny światowej. Odsłonięto go w piątą rocznicę wkroczenia Rosjan do miasta. Po decyzji urzędu miejskiego w 1992 r. usunięto z pomnika wieńczącą go pięcioramienną betonową gwiazdę.
Źródło: „Nasz Dziennik”
KRaj