20 listopada 2013

Chiny umacniają kurs prorynkowy i powołują swoje KGB

(fot. Głowa ChRL Xi Jinping)

Na zakończonym w ubiegłym tygodniu plenum Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin przyjęto nowe rozwiązania mające przyspieszyć topniejący wzrost gospodarczy Państwa Środka.

 

Oficjalna prasa porównała te ustalenia z wynikami sławnego plenum z 1978 r., na którym Deng Xiaoping ogłosił politykę reform i otwarcia. Jak napisała państwowa chińska agencja informacyjna Xinhua, kluczową rolę w rozwoju drugiej co do wielkości gospodarki świata ma teraz odgrywać rynek.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W ubiegłym roku Chiny odnotowały najwolniejszy wzrost PKB od 13 lat; wyniósł on „tylko” 7,7 proc. I choć państwa europejskie mogą tylko o takim wzroście marzyć, dla kierownictwa chińskiego stał się on powodem do niepokoju, zwłaszcza że przemysł chiński cierpi w ostatnich latach na rosnące zadłużenie i spadek konkurencyjności wywołany m.in. wzrostem płac.

 

Chiny mają teraz zrezygnować z restrykcyjnej kontroli kursu juana i stóp procentowych oraz cen ziemi, wody i zasobów energetycznych. Chłopi otrzymają prawo oddawania swoich gruntów w dzierżawę na wolnym rynku, a w przyszłości być może jej sprzedaży. Ma to ożywić migrację ludności wiejskiej do miast.

 

O ile do tej pory Chiny powstrzymywały ją różnymi sposobami, także za pomocą odmawiania rodzinom przesiedleńców prawa do edukacji i opieki medycznej, teraz zamierzają na nią przyzwolić. Władze kraju zdały sobie bowiem sprawę, że dotychczasowy model, praktycznie przywiązujący chłopów do ziemi i wykluczający ich z podziału owoców wzrostu gospodarczego, zaczął blokować rozwój kraju i zagrażać jego spokojowi i spójności wewnętrznej. Obecnie miasta mają otrzymać ułatwienia prawne w przejmowaniu gruntów wiejskich pod rozbudowę, a chłopi — w staraniach o odszkodowania w razie wywłaszczeń.

 

Utrzymana zostanie natomiast kluczowa rola państwowych firm w takich branżach, jak bankowość, energetyka, telekomunikacja i transport.

 

Chińska odwilż gospodarcza nie idzie w parze z polityczną. To samo plenum Komitetu Centralnego KPCh podjęło decyzję o powołaniu Komitetu Bezpieczeństwa Publicznego w miejsce istniejących dotychczas, oddzielnych ministerstw bezpieczeństwa publicznego i bezpieczeństwa państwowego. Ma to zapewnić, według słów oficjalnego komunikatu, „usprawnienie systemów i strategii służących zapewnieniu bezpieczeństwa narodowego i stabilności społecznej”.

 

Ostatnio Chinami wstrząsnęły informacje o kilku zamachach terrorystycznych, w tym na placu Tiananmen, upamiętnionym masakrą z 4 czerwca 1989 r. Coraz częściej z Państwa Środka wydostają się również informacje o buntach i zamieszkach.

 

 

Źródło: newsru.com

dom

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 461 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram