15 listopada 2013

W bazylice św. Piotra w Watykanie odbył się 13 listopada po południu pogrzeb kard. Domenico Bartolucciego, zmarłego 11 bm. w wieku 96 lat. Mszy św. z udziałem wielu kardynałów i biskupów przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego, emerytowany sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Angelo Sodano, a śpiewał chór Kaplicy Sykstyńskiej, którym przez całe dziesięciolecia dyrygował zmarły purpurat. Końcowe obrzędy – Ultima Commendatio i Valedictio – odmówił papież Franciszek.

– Po długiej drodze życia w służbie Kościołowi uroczysta melodia, odśpiewana przez chór aniołów, towarzyszy obecnie kardynałowi Domenico Bartolucciemu – powiedział w kazaniu główny celebrans. Nawiązując do wykształcenia muzycznego i wieloletniej działalności zmarłego na tym polu, kardynał-dziekan dodał: – Dziś słuch naszego kardynała zamknął się na słuchanie melodii, aby słuchać, na zawsze, melodii bardziej uroczystych, jeszcze bardziej niż tych [skomponowanych przez] Palestrinę lub Bacha, które tak bardzo ukochał. Melodii śpiewanych przez aniołów w niebie. Po Mszy św. Ojciec Święty przewodniczy obrzędom „Ultima Commendatio” – Ostatniego Polecenia i Valedictio – Pożegnania.

Wesprzyj nas już teraz!

Kardynał Domenico Bartolucci urodził się 7 maja 1917 w Borgo San Lorenzo koło Florencji. Święcenia kapłańskie przyjął 23 grudnia 1939 jako kapłan archidiecezji florenckiej. Odbył studia muzyczne we Florencji i w Rzymie, m.in. w Papieskim Instytucie Muzyki Sakralnej i Narodowej Akademii św. Cecylii. Gdy był dyrygentem chóru katedralnego we Florencji, zaczął komponować muzykę kościelną. Od 1942 przebywał w Rzymie, gdzie nie tylko pogłębiał studia muzyczne, ale również prowadził chóry kościelne. Od 1952 był związany z chórem Kaplicy Sykstyńskiej, najpierw jako zastępca dyrygenta, a od 1956 jako „wieczysty dyrektor” tego zespołu.

Ogromnie przyczynił się do wzrostu jego poziomu artystycznego, przy czym szczególną uwagę przywiązywał do popularyzacji śpiewu gregoriańskiego i muzyki dawnych mistrzów z Giovannim Pierluigim da Palestrina na czele. Był przeciwnikiem posoborowego odchodzenia od łaciny w śpiewie kościelnym, do końca życia sprawował Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Na tym tle nieraz dochodziło do napięć między nim a ówczesnym mistrzem celebracji papieskich prałatem Piero Marinim.

Przeciw tej decyzji protestował m.in. ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Joseph Ratzinger, który później, już jako papież Benedykt XVI, najpierw powierzył dawnemu dyrygentowi poprowadzenie 24 czerwca 2006 uroczystego koncertu w Kaplicy Sykstyńskiej, złożonego z utworów z różnych epok, począwszy od Palestriny, a kończąc na własnych kompozycjach. A na konsystorzu 20 listopada 2010 Ojciec Święty włączył 93-letniego wówczas prałata w skład Kolegium Kardynalskiego. Wtedy był to najstarszy kapłan, jaki kiedykolwiek przyjmował godność kardynalską.

Kard. Bartolucci zmarł 11 listopada nad ranem w Rzymie.

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 251 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram