8 listopada 2013

Narodowe Święto Niepodległości jest w Polsce najważniejszym świętem państwowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Doprowadziła do tego współpraca różnych ugrupowań patriotycznych, odwaga polskich żołnierzy, a także sprzyjająca Polakom sytuacja międzynarodowa.

 

W latach 1772-1795 mocarstwa europejskie Austria, Prusy i Rosja dokonały rozbioru Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Polacy podejmowali wiele prób odzyskania własnej państwowości, począwszy od koalicji z Napoleonem, aż po powstania listopadowe czy styczniowe. Dopiero podczas I wojny światowej doszło do sprzyjającej Polsce wojny pomiędzy zaborcami. Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Proces odzyskiwania niepodległości był rozłożony w czasie, a 11 listopada jest tylko jedną z kilku dat przełomowych w tym procesie. Już w 1916 r. pod auspicjami Niemiec i Austro-Węgier powstało Królestwo Polskie, na którego czele stała Rada Regencyjna. Organizowano polską administrację, formowano polskie oddziały zbrojne. 7 października 1918 r. Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość Państwa Polskiego i zapowiedziała utworzenie suwerennego parlamentu. Pod koniec października 1918 r. zaczęło się rozbrajanie wojsk austro-węgierskich w Galicji. W nocy z 6 na 7 listopada uformował się w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim na czele. Z kolei 10 listopada przyjechał do Warszawy Józef Piłsudski, zwolniony z więzienia magdeburskiego. Dzień później Rada Regencyjna przekazała mu część zwierzchniej władzy państwowej. Był to oczywiście nie koniec, ale początek walki Polaków o utrzymanie swojej niepodległości.

 

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989, zarówno podczas okupacji niemieckiej, jak i sowieckiej, obchodzenie tego święta było zakazane. Po transformacji ustrojowej nabrało szczególnego znaczenia i jest dniem wolnym od pracy.

 

Główne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych mają miejsce w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego. W samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywa się uroczysta zmiana warty.

 

 

KRaj

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 251 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram