Brytyjczycy, chcąc przyciągnąć do swojego kraju inwestorów wywodzących się z krajów islamskich, będą musieli ograniczyć kontakty handlowe z firmami z Izraela. Nie podoba się to Żydom. Alarmują oni, że Brytyjczycy tworzą równoległy system finansowy w oparciu o islamskie prawo szariatu.
Londyńska giełda zamierza uruchomić nowy indeks obligacji zgodnych z prawem szariatu. „City” ma się stać jednym z największych na świecie centrów islamskich finansów. Brytyjczycy planują w przyszłym roku wyemitować obligacje islamskie – sukuk. Tym samym Wielka Brytania będzie pierwszym na świecie nieislamskim państwem, które wyemituje tego typu papiery dłużne.
Wesprzyj nas już teraz!
Plany te są częścią strategii rządu brytyjskiego, który zamierza pozyskać jak najwięcej środków na szybko rozwijającym się globalnym rynku islamskich finansów.
Wg firmy konsultingowej Ernst&Young, obligacje islamskie, stanowiące zaledwie 1 proc. światowych aktywów w 2014 r. mają być warte 1,3 biliona funtów. Od 2006 r. odnotowały one wzrost wartości o 150 proc.
Podczas niedawno zakończonego IX Światowego Islamskiego Forum Ekonomicznego – które notabene po raz pierwszy odbyło się poza islamskim krajem – brytyjski premier ogłosił plany emisji obligacji zgodnych z prawem szariatu. Zapowiedział także, że na giełdzie w Londynie powstanie specjalny indeks, zrzeszający firmy stosujące się do zasad islamu.
Cameron mówił wprost, że chce, aby Londyn stał się światowym centrum islamskich operacji finansowych. – Londyn już jest największym centrum finansów islamskich poza światem islamskim. Ale dzisiaj naszą ambicją jest pójść jeszcze dalej. Nie tylko chcemy, aby London był wielką stolicą finansów islamskich w świecie zachodnim, ale chcemy by stał się jedną z wielkich stolic finansów islamskich obok Dubaju i Kuala Lumpur.
Cameron powiedział także, że nowy indeks obligacji islamskich na London Stock Exchange (LSE) pomoże pobudzić inwestycje muzułmańskich przedsiębiorców z krajów Zatoki Perskiej bogatych w ropę naftową.
Zgodnie z prawem szariatu przedsiębiorcy islamscy nie mogą inwestować w spółki, które są związane z handlem alkoholem, hazardem, pornografią, tytoniem, bronią lub obrotem wieprzowiną. Nie mogą także zarabiać na lichwie i odsetkach od pożyczek itp. Dlatego Brytyjczycy chcą im zaoferować konkretne środki z tytułu dzierżawy budynków. Islamscy biznesmeni będą mogli nabywać grunty i pobierać opłaty z tytułu ich wydzierżawiania dla rządu brytyjskiego. Nowe obligacje o wartości około 200 mln funtów miałyby się pojawić już na początku przyszłego roku.
Przedstawiciele ministerstwa skarbu zwrócili uwagę na fakt, iż Brytyjczycy chcąc rozwijać współpracę z islamskimi biznesmenami, będą musieli ograniczyć relacje biznesowe z przedsiębiorcami z Izraela.
Na Wyspach w tej chwili działają 22 banki islamskie, z których sześć stosuje się do prawa szariatu. Otwarto również 25 biur prawnych pośredniczących w islamskich usługach finansowych. Inwestorzy islamscy wybudowali m.in. londyński wieżowiec Shard – najwyższy budynek w Unii Europejskiej – i wioskę olimpijską. Muzułmanie inwestują w porty, stacje kolejowe, stadiony piłkarskie itp. W Wielkiej Brytanii działają cztery profesjonalne islamskie instytuty i co najmniej 16 uniwersytetów oraz szkół biznesu.
W Londynie zyskują na znaczeniu także usługi islamskiej bankowości detalicznej, napędzane wyżem demograficznym muzułmańskiej ludności. Więcej niż jedna trzecia wszystkich małych i średnich przedsiębiorstw w Londynie należy do muzułmanów.
W 2012 roku brytyjski rząd zaczął oferować muzułmańskim pracownikom fundusze emerytalne zgodne z prawem szariatu.
Źródło: GI, AS.