Tasmania – autonomiczny stan Australii – odrzuciła propozycję zmian prawnych legalizującą związki homoseksualne. Zwolennicy zmian prawnych przegrali stosunkiem 6 do 8 głosów. O wyniku tegorocznego głosowania zdecydował nieoczekiwany głos Tony’ego Muldera, który dotąd popierał tzw. małżeństwa homoseksualne.
Kwestia legalizacji „małżeństw” osób tej samej płci była dyskutowana w obydwu tasmańskich izbach parlamentu już w 2012 r. Jednak wówczas ustawa nie przeszła, gdyż pojawiły się kontrowersje dotyczące kompetencji w zakresie stanowienia prawa. Kwestie związane z regulacją małżeństwa leżą w kompetencji władz federalnych od 1961 r. gdy uchwalono Marriage Act. Mimo to trwa zażarta debata dotyczące tego, czy poszczególne stany mają prawo do zmian prawnych w tej kwestii, takich jak instytucjonalizacja związków homoseksualnych.
Wesprzyj nas już teraz!
Zwolennicy nowego prawa byli niepocieszeni. Nick McKim obiecał, że zadba o to, by kwestia była ponownie głosowana w nowej kadencji. – Zieloni będą kontynuować walkę aż do zwycięstwa i poddadzą propozycję legalizacji małżeństw homoseksualnych pod głosowanie w nowej kadencji – powiedział. Wybory do tasmańskiego parlamentu mają odbyć się w marcu przyszłego roku.
Zdaniem szefa tasmańskiego rejonu Australian Christian Lobby Marka Browna głosowanie w Tasmanii było próbą przepchnięcia homo-małżeństw na siłę. – Ustawa ta została już odrzucona przez parlament w ubiegłym roku – powiedział. – Debata na jej temat była zbędna. Kwestia ta nie jest priorytetowa dla Australijczyków. Homoseksualiści nie są tu dyskryminowani i nie ma zatem potrzeby redefiniowania pojęcia małżeństwa – dodał Brown cytowany przez lifesitenews.com.
Z wyników głosowania zadowolony jest także Jim Collins z Family Voice Australia. Stwierdził, że to „dobra wiadomość” dla Tasmańczyków. – Małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny, mających potencjał płodzenia i wychowywania kolejnego pokolenia – stwierdził. – Ci, którzy dążą do redefinicji małżeństwa nie chcą dostrzec niezwykłych korzyści, jakie małżeństwo przynosi społeczeństwu. Powinniśmy wzmocnić małżeństwo, a nie je przedefiniowywać – dodał.
Ponad tydzień temu małżeństwa homoseksualne zalegalizowało Australijskie Terytorium Stołeczne. Ustawa przeszła stosunkiem głosów 9 do 8. Rozpoczęto także debatę nad ustawą legalizującą „małżeństwa” jednopłciowe w wyższej izbie parlamentu Nowej Południowej Walii. Także tam wśród posłów istnieją wątpliwości co do możliwości stanowienia prawa w tej kwestii. Jednak w czerwcu komitet ds. społecznych parlamentu stwierdził, że stan ma prawo do głosowania tej kwestii, choć pozycja rządu federalnego jest „niejasna”. Do redefinicji małżeństwa w Nowej Południowej Walii prawdopodobnie nie dojdzie.
Źródło: lifesitenews.com
Mjend