O ponowne odkrycie piękna wiary we wspólnotę świętych zaapelował do wiernych Ojciec Święty. Na placu św. Piotra zgromadziło się według danych Prefektury Domu Papieskiego ok. 50 tys. wiernych.
Papież Franciszek zaznaczył, że używane przez Katechizm Kościoła Katolickiego określenie wspólnota świętych odnosi się zarówno do rzeczy świętych jak i osób świętych. Swoją katechezę skoncentrował na tym drugim pojęciu, przypominającym, że istnieje komunia życia między tymi wszystkimi, którzy należą do Chrystusa.
Wesprzyj nas już teraz!
Wskazał, iż „źródłem” więzi między chrześcijanami jest relacja między Jezusem a Ojcem w Duchu Świętym. „Jeśli jesteśmy wewnętrznie włączeni w to «źródło», w ten płonący piec miłości, to możemy się wówczas stać prawdziwie jednym sercem i jedną duszą między nami, gdyż miłość Boga spala nasze egoizmy, nasze osądy, nasze podziały wewnętrzne i zewnętrzne. Miłość Boga spala także nasze grzechy” – stwierdził Ojciec Święty.
Ponadto Papież Franciszek wskazał, że doświadczenie braterskiej wspólnoty prowadzi nas do komunii z Bogiem. Nasza wiara potrzebuje wsparcia innych, zwłaszcza w chwilach trudnych. Trzeba wtedy liczyć na Bożą pomoc, przez dziecięcą modlitwę a równocześnie ważne jest odnalezienie odwagi i pokory, by otworzyć się na innych. „W tej komunii – która oznacza wspólnotę i jedność – jesteśmy w istocie wielką rodziną, gdzie wszyscy ją tworzący pomagają sobie i wspierają się nawzajem” – zaznaczył papież.
Trzeci aspekt, na który papież zwrócił uwagę, to fakt, że komunia świętych wykracza poza życie doczesne, wykracza poza śmierć i trwa wiecznie. „Istnieje głęboka i nierozerwalna więź między tymi, którzy są jeszcze pielgrzymami na tym świecie, między nami, a tymi, którzy przekroczyli próg śmierci, aby wejść do wieczności. Wszyscy ochrzczeni tu na ziemi, wszystkie dusze w Czyśćcu oraz wszyscy błogosławieni, którzy już są w Niebie tworzą jedną wielką rodzinę. Ta komunia między niebem a ziemią realizuje się przede wszystkim w modlitwie wstawienniczej” – podkreślił Papież Franciszek.
KAI
mat