25 października 2013

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej uznała, że zmiany klimatyczne są faktem niepodważalnym. Odpowiada za nie człowiek, w związku z tym konieczne są działania zmierzające do ograniczenia jego negatywnego wpływu na środowisko. Biskupi poparli politykę unijną w kwestii zwalczania skutków ocieplenia, nakładającą na państwa surowe ograniczenia.


Hierarchowie europejscy uczestniczyli w jednodniowej konferencji w Brukseli zorganizowanej przez Komisję Konferencji Kościołów Europejskich we współpracy z Biurem Doradców ds. Polityki Europejskiej i Komisją Episkopatów Wspólnoty Europejskiej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Uczestnicy ekumenicznego seminarium poświęconego ochronie środowiska i zmianom klimatycznym skrytykowali obecny sposób gospodarowania zasobami mineralnymi i konsumpcyjny styl życia. Wielu duchownych wezwało do działań na rzecz solidarności i globalnej sprawiedliwości w zwalczania skutków ocieplenia.

 

Prof. Goose z katolickiego uniwersytetu w Leuven podkreślił, że jest niezaprzeczalnym faktem, iż człowiek przede wszystkim odpowiada za zmiany klimatyczne. Janna Schönfelda ze stowarzyszenia skupiającego 17 głównych organizacji humanitarnych w Europie zarzuciła krajom UE emisją największej ilości CO2 po USA. Dodała, że Wspólnota Europejska, jako jeden z najbogatszych regionów świata, ma moralny obowiązek przeciwdziałać zmianom klimatycznym.

Z kolei mgr. Gomes, biskup pomocniczy archidiecezji Dhaka w Bangladeszu, skupił się na podkreśleniu niesprawiedliwości i cierpienia ubogich narodów dotkniętych zmianami klimatycznymi. Skrytykował rozwiązania, jakie proponują kraje najbogatsze.

 

Wszyscy uczestnicy zgodzili się co do promocji programów, ograniczających skutki rzekomego ocieplenia klimatu, spowodowanego przez działalność człowieka. Potwierdzili także gotowość ścisłej współpracy w zakresie redakcji dokumentów końcowych z konferencji klimatycznej, która ma się niebawem odbyć w Warszawie. Hierarchowie poparli raport panelu ONZ powołanego do badania wpływu człowieka na zmiany klimatyczne – IPCC – który nie reprezentuje wszystkich środowisk naukowych. Raporty panelu służą jako uzasadnienie decyzji politycznych wielu państw, w tym Unii Europejskiej.

 

Naukowcy, jak w każdej dziedzinie, są podzieleni co do tego, czy człowiek rzeczywiście ma wpływ na zmiany klimatyczne, czy też dokonują się one niezależnie od jego działalności. Jest wiele badań potwierdzających, iż człowiek nie ma wpływu na zmiany. Świadczy o tym chociażby fakt, iż emisja dwutlenku węgla przez ludzi i zmiany temperatury globu nie idą w parze. Zmiany są raczej wynikiem działalności Słońca i innych gwiazd.

 

Źródło: comece.org, catholicculture.org., AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram