Biskup diecezji Frejus-Toulon, znany z przywiązania do tradycji Kościoła, wystąpił z nową inicjatywą. W jego diecezji odbierać będą formację klerycy z Ameryki Łacińskiej, których zadaniem będzie praca duszpasterska we Francji. Patronem nowego seminarium został św. Albert Hurtado Cruchaga – ksiądz, działacz społeczny nazywany Apostołem Chile.
Inicjatywa jest realizowana we współpracy z Fradernidad St. Jose Custodia (FSJC) – stowarzyszeniem życia apostolskiego na prawie diecezjalnym z Chile. Jego członkowie sprawują liturgię w formie zwyczajnej, jak i nadzwyczajnej rytu rzymskiego. Do charyzmatu tego stowarzyszenia należy upowszechnianie tradycyjnej katolickiej liturgii i pobożności, zwłaszcza modlitwy różańcowej i adoracji eucharystycznej. FSJC prowadzi misje w Gwatemali i Salwadorze, jest także obecne we Francji. Duchowni, którzy ukończą seminarium św. Alberta Hurtado Cruchagi, maja pełnić posługę we francuskich diecezjach.
Wesprzyj nas już teraz!
Sam biskup Dominique Rey znany jest z ortodoksji i przywiązania do liturgicznej tradycji Kościoła. Nakazał m. in., by każdy kleryk seminarium diecezjalnego, który po święceniach chciałby celebrować Mszę w nadzwyczajnej formie, otrzymywał należne wsparcie. W tym celu powołał nowy dom formacyjny, w którym alumni mogliby regularnie uczestniczyć w tradycyjnej liturgii, kultywować chorał gregoriański i odbywać poszerzone studia z łaciny, korzystając przy tym z programu edukacyjnego realizowanego przez diecezję. Seminarzyści z tego domu będą otrzymywać święcenia w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. W trakcie posługi duszpasterskiej mają sprawować liturgię w parafiach w obydwu formach rytu rzymskiego. Formacja rozpoczęła się we wrześniu tego roku, biorą w niej udział także seminarzyści z innych francuskich diecezji.
Odnowa życia religijnego realizowana była przez ordynariusza Frejus-Toulon we współpracy benedyktynami z Fontgombault. Przed otwarciem nowego domu formacyjnego jeden z kleryków przygotowywał się do święceń właśnie w tym klasztorze, otrzymując święcenie według ksiąg liturgicznych z roku 1962 z rąk biskupa Dominique’a Rey’a.
Aktualnie kierowana przez niego diecezja cieszy się największą liczbą powołań diecezjalnych. Wynika to z zaangażowania pasterza, jego ortodoksji, jak i otwarcia na tradycję liturgiczna Kościoła. Co stanowi wymowny wyjątek na kościelnej mapie Francji.
Źródło: katholisches.info / fsjc.info
mat